Vratislav v Polsku – město plné historie, umění a zábavy

Vratislav v Polsku – město plné historie, umění a zábavy

Vydejte se do Polska a objevte neuvěřitelné bohatství Vratislavi (polsky Wroclaw) – města historie, umění a zábavy. Prožijte nezapomenutelné okamžiky a užijte si různorodý kulturní mix. Vratislav Polsko

Existuje mnoho důvodů, proč byste měli jet na dovolenou do Polska do Vratislavi.

 1. Historické památky:  Vratislav je plná krásných historických budov, kostelů a náměstí, které jsou důkazem dlouhé a bohaté historie Polska. Mnoho z těchto památek je navíc zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

 2. Umění a kultura: Vratislav je domovem mnoha významných umělců, a to jak v minulosti, tak v současnosti. Město má mnoho muzeí, galerií a kulturních center, které nabízejí rozmanitou škálu uměleckých a kulturních zážitků.

 3. Zábava: Vratislav je také velmi živé město s mnoha bary, kavárnami, restauracemi, nočními kluby a dalšími podniky. Můžete si zde užít večer plný zábavy a tance nebo si jen odpočinout a ochutnat polské speciality.

 4. Příroda: Vratislav je obklopena krásnou přírodou, jako je například pohoří Sudety, kde si můžete v létě užít pěší turistiku a v zimě lyžovat. Také se zde nachází mnoho parků a zelených ploch, které nabízejí příjemné prostředí pro relaxaci a odpočinek.

 5. Poloha: Vratislav je výborným výchozím bodem pro objevování celého Dolního Slezska, jedné z nejkrásnějších a nejzajímavějších oblastí Polska. Můžete se vydat na výlety do okolních měst a obcí, navštívit krásné zámky a paláce, nebo se projít po malebných venkovských krajinách.

Vratislav nabízí mnoho zajímavých zážitků (například podle mého ty nejlepší vánoční trhy v Evropě)a je ideálním cílem pro ty, kteří hledají spojení historie, kultury, zábavy a přírody. Vratislav Polsko

Polsko Vratislav Multimediální fontána Vratislav
Multimediální fontána Vratislav a Hala století

Jak se do Vratislavi dostanete?

Výhodou Vratislavi je blízkost ČR. Autem je to z Prahy 287 km. Několik přímých spojů denně nabízí už od 400,- Kč Flixbus. Vlakem je to také možné, ale se dvěma přestupy a ceny jízdenek jsou o něco vyšší.

kde se ve vratislavi ubytovat?

Budete mile překvapeni nabídkou ubytování. V historickém centru je spousta možností. Apartmány seženete už od 300,- Kč za noc, 4* hotel se snídaní za 600,- Kč. Booking.com má širokou nabídku. My jsme bydleli zde. Příjemné bydlení v moderních rodinných pokojích a fantastická snídaně.

Domy Jeníček a Mařenka Polsko Vratislav
Domy Jeníček a Mařenka

polské poklady ve vratislavi: nejlepších místa, která musíte navštívit

Vratislav, hlavní město Dolního Slezska, je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších měst Polska. Jeho bohatá historie, malebné uličky a přátelská atmosféra lákají návštěvníky z celého světa. A co je nejdůležitější, Vratislav je skvělým místem pro rodinnou dovolenou. Zde je můj výběr míst, která musíte navštívit: Vratislav Polsko Vratislav Polsko

Vratislav Polsko radnice
Vratislav Stará radnice

Náměstí

Srdcem města je jeho nádherné historické náměstí Rynek, které je obklopeno nádhernými barevnými měšťanskými domy, tzv. kamienicami. Původní domy byly přestavěny v barokním a renesančním stylu.

Kolem náměstí se nachází několik útulných pasáží s arkádami, které spojují vnitřní dvory kamienic. Najdete zde příjemné kavárny, ale i malé trhy.

Dominantou města je Stará radnice, ve které najdete nejstarší evropskou restauraci. V její blízkosti je i historický pranýř.

Nedaleko Rynku je Solný trh, oáza květinového trhu a historie. Malebné náměstí, kde se denně mísí vůně čerstvých květin s historií starých domů a uliček.

měšťanské domy v centru Polsko Vratislav
měšťanské domy v centru

Dómský ostrov

Prozkoumejte tento malebný ostrov plný historických památek, jako je katedrála sv. Jana Křtitele, kostel sv. Kříže a biskupský palác. Děti si jistě užijí procházku po starobylých uličkách a pozorování labutí na řece Odra. Vratislav Polsko

Ostrov |Tumski Vratislav Polsko
Dómský ostrov

Církevní památky

Ve Vratislavi najdete, stejně jako ve všech významných městech Polska, mnoho významných církevních staveb mnoha náboženství. Najdete tu například i Čtvrť čtyř náboženství. Níže najdete několik mých tipů, které památky navštívit:

 1. Katedrála sv. Jana Křtitele – největší a nejznámější kostel ve Vratislavi. Stavba začala ve 14. století a trvala více než 200 let.

 2. Kostel sv. Alžběty – gotický kostel postavený v 14. století. V současné době slouží jako koncertní síň.

 3. Kostel sv. Marie Magdaleny – gotický kostel z 13. století, který je známý svými freskami a výzdobou. Zajímavá je i možnost vyhlídky na Vratislav z lávky mezi kostelními věžemi.

 4. Kostel sv. Michaela Archanděla – barokní kostel postavený v 18. století, který je známý svou bohatou výzdobou.

 5. Kostel sv. Kříže – gotický kostel z 14. století, který je známý svým oltářem a freskami.

 6. Synagoga U bílého čápa– po desetileté rekonstrukci byla v roce 2010 znovu vysvěcena a je náboženským a kulturním centrem místní židovské komunity. Vratislav Polsko

Kostel sv. Alžběty
Kostel sv. Alžběty

Trpaslíci

Vratislav je známá svými obyvateli – trpaslíky, malými soškami roztomilých postaviček, které zdobí město. Vydejte se na trpasličí stezku a objevte stovky trpaslíků roztroušených po celém městě. Děti si jistě zamilují hledání těchto malých obyvatel. Trpaslíci mají svoje infocentrum, webové stránky a dokonce aplikaci, která vám pomůže je najít všechny. Více se o nich dozvíte v Cestoknize.

Trpaslíci Vratislav Polsko
Trpaslík

zoo vratislav a afrikárium

Navštivte jednu z nejstarších a největších zoologických zahrad v Polsku. ZOO Vratislav je domovem více než 7 000 zvířat z celého světa, včetně vzácných druhů, jako jsou nosorožci, tygři a gorily.

Afrikárium je jedinečné akvárium v areálu ZOO Vratislav. Nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat podmořský svět afrických oceánů. Obdivujte žraloky, krokodýly, tučňáky a mnoho dalších mořských obyvatel.

Afrikarium
Afrikarium

hala století- Polská chlouba

Hala století ve Vratislavi je unikátní stavbou, která má velký historický a kulturní význam. Navštívit Halu století stojí za to z několika důvodů:

 1. Architektura a design: Hala století byla postavena v roce 1913 a její architektura představuje významnou přelomovou etapu mezi tradičními a moderními stavebními styly. Kupolová stavba s betonovou konstrukcí a kruhovou halou s rozpětím přes 65 metrů byla tehdy považována za technický zázrak. Navíc byla vyzdobena mnoha dekorativními prvky a skulpturami.

 2. Historie: Hala století byla postavena jako součást výstavního areálu k oslavám stoletého výročí bitvy u Lipska. Během první světové války sloužila jako skladiště zbraní, a během druhé světové války byla využívána jako sklad. Po válce byla obnovena a v roce 2006 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 3. Kulturní akce: Hala století je velkým centrem kulturních a sportovních akcí. V průběhu roku se zde konají koncerty, festivaly, sportovní události, veletrhy a mnoho dalších akcí.

Součástí areálu jsou také: Pergola, Japonská zahrada, Vratislavská multimediální fontána. Moderní fontána s interaktivními efekty a projekcemi nabízí v sezóně zajímavý program, najdete ho zde

Hala století
Hala století

Vratislav z výšky

Ve Vratislavi existuje mnoho zajímavých míst, odkud si můžete užít krásný výhled na město z výšky. Následující jsou některé z nejlepších vyhlídek ve Vratislavi:

 1. Sky Tower: Tento moderní mrakodrap se nachází v centru města a nabízí návštěvníkům výhled z vyhlídkové plošiny ve výšce 200 metrů. Z této plošiny si můžete vychutnat výhled na celé město. Je vhodné si objednat vstupoenky předem zde.

 2. Katedrála sv. Jana Křtitele: Tato gotická katedrála se nachází na náměstí Ostrów Tumski a nabízí návštěvníkům výhled na historické jádro města a řeku Odru.

 3. Střecha Národního muzea: Vratislavské Národní muzeum se nachází na náměstí pluku pokojové stráže a nabízí návštěvníkům výhled na historické jádro města a okolní oblast.

 4. Věž svaté Alžběty: Tato gotická věž se nachází na náměstí Svobody a nabízí návštěvníkům výhled na celé město.

 5. Dómský ostrov: Tento historický ostrov se nachází v centru města a nabízí návštěvníkům mnoho vyhlídek na okolní oblasti, nejzajímavější je však věž katedrály sv. Jana Křtitele.

Sky Tower
Sky Tower

Polská Vratislav je ideální místo na dovolenou pro rodiny s dětmi i náročné cestovatele.

Vratislav, čtvrté největší město Polska, je často opomíjená destinace pro rodinnou dovolenou. Mnoho lidí má o tomto městě předsudky a považuje jej za průmyslové centrum bez zajímavostí. Vratislav má mnoho co nabídnout a je skvělou volbou pro i pro rodiny s dětmi. Doufám, že vás tento článek přesvědčil a vydáte se na cestu.  Zajímavosti o Polsku jsem pro vás sepsala do článku Polsko jako nikdy předtím: 27 zajímavostí o sousedech.

Více informací a ověřených tipů najdete v Cestoknize.

Nenechte si ujít šanci ji prozkoumat s Cestoknihou Vratislav. Zažijte dovolenou plnou objevování, poznávání a legrace! Zábavné úkoly pro děti, aby je poznávání Vratislavi více bavilo. Zajímavosti ze společných dějin. Jaké jsou české stopy ve Vratislavi? Zajímavosti, jak bojovalo Polsko proti totalitě. Zjistíte, proč jsou trpaslíci obyvateli Vratislavi. Cestokniha je plná tipů, jak si užít kulturní mix ve městě. Užitečné odkazy. Mapky ke stažení. Ověřená místa.

Jestli vás zajímá, jak moje Cestoknihy vypadají stáhněte si ukázku z Cestoknihy Amsterdam zdarma.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Rigu, Budapešť, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.