20 důvodů, proč cestovat společně

20 důvodů, proč cestovat společně

Člověk je tvor společenský. Jezdíte s cestovní kanceláří, ale něco vám chybí?

Chcete zažít společné dobrodružství, lépe se poznat s přáteli, ale i být více času s rodinou?

Nebojte se společně cestovat.

Zde najdete 20 důvodů, proč se k tomu odhodlat a vyrazit.

Za humna, po České republice, po Evropě, kamkoliv.

Nejlepší čas vydat se na cesty je totiž právě teď.

 

Splněné sny

Cestování a poznání je jednou z cest, jak si splnit své sny. Třeba zrovna váš spolužák ze školy také sní jako vy, že vyrazí s dětmi putovat po horách a spát pod širákem. Jeďte spolu.

Pospolitost

Na cestách na sebe budete mít hromadu času, máte výjimečně hodně prostoru si popovídat, proberete společná témata, půjdete víc do hloubky. Naučíte se od sebe spoustu věcí, předáte si zkušenosti. Nikdo ještě nikdy nelitoval, že trávil hodně času s rodinou a přáteli.

Mezigenerační přínos

Vzácné jsou okamžiky, kdy se setkají čtyři generace jedné rodiny. Na cestách jsme vyzkoušeli, že jde cestovat i ve více generacích. Je dojemné, když splníte prababičce vašich dětí celoživotní sen navštívit Paříž, a jsou u toho i ty děti. Když babička rybaří s dětmi na volném moři, když děda vysvětluje vnoučatům, jak to bylo s vraždou Cézara přímo ve Forum Romanum v Římě.  Více času s rodinou, je jedno z nejdůležitějších přání, které se na cestách splní.  Věk neomezuje cestování, naopak společné cestování rozšiřuje možnosti právě starším členům rodiny. Nejmladšímu cestovateli v naší skupině bylo 1,5 roku, nejstarší 83.

Dostupnost

Na společné cesty se můžou vypravit do míst i ti, kteří by se tam sami nikdy nepodívali. Jsou lidi, kteří cestují jen s cestovkou, preferují mít vše zorganizované a připravené, přesto by rádi zažili volnost vyrazit po vlastní ose ve skupině. Nebo si netroufnou sami objednávat letenky a ubytování, vybírat chalupu pro velkou skupinu na Silvestra. Jen to nezvládnou sami připravit, rádi se však do skupiny přidají.

Děti

Hry, zábava, parťáci. Pro děti je zábavnější, když mají na cestách kamarády, lépe se zabaví, mají větší zájem o program. Když jich je partička, nebrblají, že je bolí nohy apod. Společně zvládnou i náročnější program, dlouhé přejezdy. Mají společné zážitky, budují si pevnější pouta. Pozorovat dětský gang na cestách je často velmi úsměvné. Pravda, když nám děti v Petit Palais v Paříži začaly hrát na schovku mezi sochami, nebo když málem zapálily stoh v Jizerských horách, neměli jsme jako rodiče pochopení. S dětmi na cestách je zábava, jsou přizpůsobivé, rády poznávají svět.

Finance

Náklady se dělí mezi více lidí. Zlevníte si tím pronájmy, jako skupina dosáhnete na lepší ceny v ubytování, pojištění, vstupném. Individuální stravování vyjde skutečně o mnoho levněji, když vaříte společně. Pokud letíte do zahraničí, zaplatíte sice o nějakou stovku za letenku více, ale ve finálním součtu, vyjde dovolená levněji.

Čas s partnerem

Chcete si vyjet na západ slunce jen ve dvou? Nebo na skútru po ostrově? Nebo jen tak spolu chvíli být sami. Pokud jedete ve skupině, pokaždé se najde někdo, kdo vám pohlídá děti.

Společné zážitky

Historky z cest okoření každé setkání, všichni si rádi povídají o tom, kde byli, co tam zažili. Cestování posiluje přátelství, učí nás toleranci, komunikaci. Nemusíte však nutně být pořád všichni spolu. Je dobré si i na cestách hledat svůj prostor.

Jazyková bariéra

Anglicky, rusky, německy, španělsky, polsky, francouzsky. Když vás po světě jezdí skupina, obvykle někdo ovládá jazyk, kterým třeba zrovna vy nemluvíte. Ve skupině úplně padá jazyková bariéra.

Společné vaření

Srdce domova je v kuchyni a u jídelního stolu. Vaření nemusí bavit každého, ve skupině je však společná příprava jídla skutečná zábava. Kdo chce, pomáhá. Nikdy se nám nestalo, že by nebyla k dispozici pomocná ruka v kuchyni. Naopak, častěji se tam mačkáme, protože při vaření se vedou ty hluboké hovory.

Překonání strachu

Strach z cestování, například z létání nebo strach z výšek, z moře, snáz překonáte, pokud jste obklopeni svými podporujícími blízkými.

Poznání

Historie, geografie, vaření, technické dovednosti. Každý umí něco jiného, na cestách je dostatek prostoru si dovednosti nenásilně předávat. Někdo vládne historii, vysvětlí vám souvislosti, jiný naučí děti sekat dříví na statku nebo hrát nohejbal. Puberťáci vysvětlí babičce, jak funguje Waze, ona je naopak naučí chytat na pytlačku. Na cestách poznáváte nové lidi, nová místa, spoustu nového si však můžeme dát i sami.  Každý má nějakou schopnost, kterou obohatí ostatní.

Touhy

Těšit se, být v očekávání, toužit je v životě strašně důležité. Dvakrát to platí při cestování, snad každý se těší, jak pozná svět, že v létě bude na týden na chalupě, na Silvestra pak s přáteli.

Svoboda a kompromisy

Svoboda v životě spočívá také v tom, že máte na výběr. Skandinávie vás láká, ale vašeho partnera ne? Jeďte tedy s dětmi a s přáteli. Není potřeba nutit všechny cesty všem. Se stejně naladěnými společníky snadno najdete kompromis. Chcete navštívit galerii umění, ale většina z party ne? Rozdělte se. Naopak to na cestách prospívá a obohacuje. Nebaví vás vařit? Nemusíte.

Legrace

Zážitky na cestách, patří k těm nejintenzivnějším. Nové prostředí, jiná kultura, mentalita, to často vede k situacím, že vás až bolí bránice. Věnujete se aktivitám, na které v běžném životě není tolik času a více pobaví v partičce, například deskové hry nebo závod na koloběžkách.

Nemoc a stres

Není vám hej? Najde se někdo, kdo si s vámi popovídá, kdo najde prášek na bolení, kdo vám namasíruje bolavou šíji.

Tradice

Dodržujte tradice, mějte společné zážitky s přáteli. Cesta nemusí nutně být týden v Řecku. Vyrazte si třeba o Velikonocích na piknik do hor. Udělejte si s rodinou a přáteli vlastní tradice.

Bezpečnost

V mnoha případech platí, že skupina budí respekt. Jste na statku, pořád je někdo „doma“. Když nás chodilo 17 po Paříži, přecházely i zfetované existence na druhou stranu ulice.

Rozdělení kompetencí

Každého baví něco jiného. Je vás víc? Snadněji se rozdělí práce, někdo raději vaří, jiný nakupuje, jiný naseká dřevo. Zapojte i děti.

Motivace a seberozvoj

Pokud jste zrovna vy ten, co společné cesty plánuje a organizuje, víte kolik práce za tím je. Zjišťujete si nové informace o cestování, sledujete sociální sítě, děláte si rešerše, čtete průvodce. Nikdy z toho už nevypadnete. Zažijete však neuvěřitelně uspokojivý pocit, když se společná dovolená povede a všichni jsou spokojení. Ještě na cestě domů přemýšlíte, co vylepšit, aby ta další cesta byla ještě báječnější.

A jaké jsou vaše důvody pro společné cestování? A jak na to?

Pokud hledáte inspiraci, kam po Evropě vycestovat, klidně i s dětmi, zkuste Vratislav,  Amsterdam, Rigu, Budapešť, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.2 thoughts on “20 důvodů, proč cestovat společně”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.