Řecký ostrov Kos a tipy na výlety

Řecký ostrov Kos a tipy na výlety

Ostrov Kos (Kós) je oblíbenou letní destinací v Egejském moři. Je to třetí největší ostrov souostroví Dodekanés, což v překladu znamená „12 ostrovů“. Není příliš veliký, přesto nabízí mnoho atraktivních možností vyžití. Autem nebo na skútru ho v klidu projedete za dva dny. Můžete využít i řadu lodních výletů na okolní ostrovy či do Turecka. Najdete zde autentickou řeckou atmosféru, zajímavé památky, dotknete se antiky, užijete si písečné i kamenité pláže. Ochutnejte určitě olivový olej a tymiánový med.

Hlavní město Kós

Kós je menší hlavní město se širokou nabídkou obchodů a kaváren. Doporučuji však vypravit se na okruh městem, což je cca hodinová klidná procházka (kterou zvládla i naše osmdesátiletá babi) se spoustou zajímavých zastávek, historických památek a volně přístupných archeologických nalezišť, které potvrzují bouřlivou historii ostrova.

Procházku městem Kos je vhodné začít v přístavu Mandraki, kde kotví repliky starých dřevěných lodí, které denně vyrážejí na výlety na okolní ostrovy. Můžete zde však zahlédnout i moderní válečné lodě, které chrání řecké vody. Jeho atmosféru dotváří mohutná pevnost johanitů Neratzia. Hned za ní je platan, kde údajně učil Hippokrates své žáky. V jeho blízkosti leží rozvaliny bývalé Antické agory. Hippokratovou ulicí směrem od přístavu dojdeme k pozůstatkům římských památek Gymnasionu, Odeionu a Case Romana.  V centru města pak stojí za vidění Brána daní a mešita, jako pozůstatek tureckého vlivu. Obě památky však výrazně poškodilo zemětřesení.

AsklÉpion

Asklépion je jedním z nejzajímavějších míst ostrova, byl největší zdravotní institucí starého Řecka a Hippokratovou lékařskou školou. Byla zde postavena jedna z prvních nemocnic, podle které se řídí uspořádání nemocničních oddělení dodnes. Stavba ze 4. století před naším letopočtem vyjma nemocnice disponovala učebnami, lázněmi, byty a několika chrámy.

Zia a Lagoudi

Oblíbenou turistickou atrakcí ostrova Kos je horská vesnice Zia. Nabízí neuvěřitelný výhled do krajiny, ale nám to kazily proudy autobusů a turistů. Mnohem zajímavější je přejet kousek dál a navštívit Lagoudi, které je turistům neznámé. Setkáte se tu s milým pravoslavným popem, který vás nadšeně provede kostelem a daruje vám vypěstovanou bazalku.

Kousek pod kostelem je jedno z mých nejoblíbenějších míst na ostrově Kos vůbec. Kavárna a galerie Orea Ellas, kterou vede nekonformní Holanďanka Christina, dáma s neuvěřitelným charizmatem. Celý den si prozpěvuje se sklenkou vína a cigaretou v ruce. Provozuje kavárnu a ubytování s fantastickým výhledem a krásnými zákoutími, kde prezentuje svoje díla. Připraví vám skvělou limonádu z citrónů ze zahrady. Návštěva tohoto podniku je rozhodně zážitek, a to nejen díky uvolněné atmosféře.

KAMARI A KEFALOS

Milovníci vodních sportů si přijdou na své v letovisku Kamari, kde najdete ty nejkrásnější pláže na ostrově. Záliv Kefalos se vzdáleným ostrovem Kastri nabízí romantické schované pláže, na protější straně ostrova se se však i můžete vyřádit ve vlnách. Pláže Paradise a Camel Beach jsou jemné písčité s pozvolným vstupem do moře, nabízejí vodní sporty a taverny. Vzhledem k tomu, že patří k nejvyhledávanějším, je zde dost rušno. Vzhledem k ochraně archeologických lokalit je na Kósu přísný zákaz potápění s kyslíkovou lahví.

Vypravte se prozkoumat Kefalos, jižní část ostrova, Najdete zde autentické vesničky, romantické pláže, zajímavou architekturu a výborné taverny s domácí atmosférou.

aNTIMACHIA

Větrný mlýn Antimachia je plně funkční. Pohostinní provozovatelé vás provedou a pohostí domácími sušenkami.

u mlýna (Antimachia)

VÝLET NA TŘI OSTROVY

Tři ostrovy. Jedná se o celodenní výlet na tradiční dřevěné lodi s opalovací terasou. Není nutné výlet kupovat od delegáta, lepší je využít místní agentury, která vám doporučí menší a klidnější loď. My jsme opakovaně využili nabídky Offshore Travel Kós, vždy k veliké spokojenosti. Navštívíte malý ostrov Pserimos s krásnou písečnou pláží a průzračně čistou vodou, pak kouzelný Kalymnos, slavný lovem mořských hub a zastavíte u Plati, kde se vykoupete na širém moři. Dalším zajímavým výletem je výlet na sopečný Nisyros

KASTRI

Pokud preferujete klidnější plavbu, doporučuji vyrazit z Kardameny se Zeus Superior Boat Trips. Mladý anglický pár vám připraví pohodový výlet podél pobřeží s několika zastávkami na šnorchlování, návštěvu ostrova Kastri a také skvělé barbecue přímo na lodi. Cena je trochu vyšší, ale stojí za to.

Další možností je lodní výlet do Turecka, do Bodrumu, je to spíše pro milovníky levných nákupů fake výrobků slavných značek na tureckých tržnicích. Tomu my úplně neholdujeme, tak nemáme vyzkoušeno.

PLAKA

Děti potěší zastávka v přírodním parku Plaka nedaleko letiště. Je zde útulek pro opuštěné kočky, žijí zde pávi a želvy. Místní sem rádi jezdí na pikniky ve stínu borovic.

Půjčení auta na Kósu není problém. Máme vyzkoušenou autopůjčovnu Ilias Rent a Car v Kardameně. Auto s plným pojistným krytím stojí na den do 50 EUR a skútry 20 EUR. Oboje v solidním stavu. Nejčastěji však půjčujeme auto přes Discovercars.

Na ostrov Kos pravidelně lítají SmartWings z Prahy. Byla jsem na Kósu čtyřikrát, výjimečně ne individuálně, ale s cestovkou. Právě kvůli výhodné nabídce pro děti do 15 let. Po každé jsme bydleli v Akti Beach Club v Kardaméně. Je to klubový hotel pro rodiny. Byli jsme tam s dětmi od 1 roku až po prababičku a všichni spokojení. Má sice horší přístup do moře, ovšem vynahradí vám to skvělým servisem, jídlem a přátelskou atmosférou. Desetidenní dovolená pro naší rodinu s dvěmi děti v teenage věku vyšla na 60tis. Kč za ultra all-inclusive.

Pokud chcete navštívit ostrov Kos nejen kvůli koupání v moři, ale i kvůli turistice, je nejlepší dobou září. Už je konec sezony, je zde klidněji, teploty okolo příjemných 25 °C a moře je stále teplé. Povedlo se mi již třikrát tam oslavit narozeniny v té nejlepší společnosti rodiny a přátel.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Vratislav, Budapešť, Kodaň nebo Rigu.13 thoughts on “Řecký ostrov Kos a tipy na výlety”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.