Budapešť za 2 dny

Budapešť za 2 dny

Paříž východu, perla na Dunaji. Buda a Pešť, město, které neuvěřitelně žije, kde je spousta mladých lidí v parcích, kde je čisto a nádherná architektura, všude si skvěle pochutnáte, navíc všechny služby za rozumný peníz. Budapešť je kouzelná právě uvolněnou atmosférou. Měli jsme v létě 2020 dva celé dny, tak jsme se dohodli, že si je užijeme plnými doušky, nasajeme atmosféru, že budeme jen tak pohodově courat. Před cestou jsme připravili mapku míst, která chceme navštívit.

co vidět v Bupapešti?

řetězový most a gellértova hora

Procházkou jsme se přes ikonický Řetězový most vydali hned ráno na fyzicky nejnáročnější část programu, výstup na Gellértovu horu, odkud je nádherný výhled na celou Budapešť. Říká se, že nejhezčí je v noci. My jsme však byli skupina 18 lidí různého věku a fyzické kondice, večer bych je k tomuto výkonu těžko přemlouvala. Cestou na vrchol můžete navštívit kostel ve skále, na vršku najdete sochu svobody a citadelu. Výhledy na Budapešť jsou skutečně dechberoucí.

Po náročném výšlapu si všichni zasloužili odměnu. Budapešť je totiž vyhlášená zmrzlinou, my jsme se však nevypravili na Instagramem milovanou zmrzlinu ve tvaru růže, ale do cukrárny Asztálka. Zmrzlinářka mluvila trochu česky, a to byla legrace: cheesecake zmrzlině, říkala sýrová apod. Krom výborné kávy a domácích limonád, mají pestrou nabídku domácích zákusků. Je to skrytý poklad, báječně položený na cestě z Gellértovy hory na Budínský hrad.

Budínský hrad, Rybářská bašta a Matyášův chrám

Po pauze jsme se vydali na klenoty Budapešti Budínský hrad, Matyášův chrám a Rybářskou baštu. Kvůli Covid omezením, jsme však nešli na žádnou prohlídku, jen jsme se jimi prošli a kochali se architekturou a výhledy.

tip na restauraci sněz, co můžeš

Odpoledne jsme pak museli uspokojit hladové krky, tak jsme navštívili našimi chlapci milované „sněz, co můžeš“ Oktogon, které jsme pořídili za 150,- Kč na osobu a slušně se najedli, dokonce i maďarských specialit.

Tržnice

Původně jsme však měli v plánu si rozmazlit chuťové pohárky na veliké tržnici v ulici Hold, kousek od parlamentu. Vzhledem ke Covid situaci to byl opravdu velmi nízkonákladový výlet, neboť téměř všechny stánky byly zavřené :-).  Tak jsme alespoň ochutnali husí škvarky a vyrazili k parlamentu.

parlament

Neuvěřitelné kouzlo. U parlamentu jsou obvykle davy lidí, my jsme tam byli úplně sami, nikde ani noha, jen naše skupina. Okázalé budovy na břehu Dunaje jsou jedním z nejkrásnějších parlamentů světa.

Budapešť

Boty na dunaji

Pár metrů od parlamentu je působivý památník obětem holocaustu Boty na Dunaji. Šedesát kovových párů bot připomíná tragickou událost šíleného masakru Židů právě na břehu Dunaje.

Na odpolední program jsme se rozdělili na dvě party, skupinka menších dětí a pár dospělých se vydala do Tropikária, barevného podmořského světa, zbytek výpravy si jen tak užíval kouzlo Budapešti a užíval různé podniky.

tramvaj v Budapešti

Žluté tramvaje ve starém městě jsou neuvěřitelně fotogenické.

Musíte ochutnat originální langoše i perkelt, který je ve skutečnosti guláš, jak ho známe my. Guláš v Maďarsku je spíše polévka. My jsme se stavili v Tunkolo Bufe, vyhlášeném bistru, kde si za guláš lehce připlatíte, ale rozhodně si pochutnáte. Nabízejí několik druhů, hovězí, houbový, z muflona atd.

V Budapešti jsou desítky soch, například i socha prezidenta Reagana, jako symbolu konce studené války.  Při procházce centrem objevujte nečekaná zákoutí a milé podniky. Budapešť nabízí pro každého něco.

Součástí světového dědictví UNESCO je Andrássyho třída společně s Budínským hradem. Budapešť má co nabídnout všem typům turistů, navíc je neuvěřitelně fotogenická.

Židovská čtvrť, kde jsme bydleli, má úžasnou atmosféru. Je totiž plná parků, kde si si lide dávají piknik, malebných uliček, barů, pohodových kaváren a neuvěřitelných zákoutí.  V Budapešti žije nejpočetnější židovská komunita ve východní a střední Evropě. Také je zde i jedna z největších synagog.

Večerní atmosféra je skvělá, díky  mrakům barů a zahrádek, kde spláchněte den chlazeným pivem, dobrým vínem. Navíc na hodně místech je živá hudba.

Budapešť jsme navštívili v době plné omezení, nebyli tam turisté, všude volno, nicméně radši ji zažijeme plnou lidí a pulzující. Máme na seznamu spoustu věcí, co si nenecháme ujít, až se do Budapešti  vypravíme příště. Například termální lázně, projížďku nejstarším metrem, projížďku lodí po Dunaji a památník Trianonu. Budapešť je pro nás opravdu dostupná, má co nabídnout malým i velkým, je ideální na víkendový pobyt. Doufám, že se nám brzy povede v plné sestavě zase vyrazit.

Náklady na cestu

Bydleli jsme v hostelu Adagio Basilica 2.0, přímo na Andrássy třídě za 108,- EU 4členná rodina na tři noci. Hostel má skvělý balkón a je přímo v srdci té nejživější čtvrti.

Jízdenku Flixbusem Praha – Budapešť jsme v létě 2020 pořídili za 540,- Kč pro osobu.

Řadu dalších tipů a rad najdete zde:  Cestujme společně- kompletní návod.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Vratislav, Rigu, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.