Polsko jako nikdy předtím: 27 zajímavostí o sousedech

Polsko jako nikdy předtím: 27 zajímavostí o sousedech

Zbořte mýty a objevte zajímavosti o Polsku. Poznejte nevšední krásy přírody, bohatou historii a jedinečnou kulturu. Podívejte se na Polsko jako nikdy předtím.

Polsko, země plná zajímavostí, ležící severně od České republiky, je pro mnohé z nás stále obestřeno závojem tajemství a nejasností. Ačkoliv máme s Poláky společnou historii, kulturu a jazyk, stále se objevují mýty a polopravdy, které nás od nich dělí. Pokusím se rozptýlit některé z nich a přiblížit vám Polsko tak, jak ho možná neznáte.

Obsah článku

Co si představíte, když se řekne Polsko?

Nejspíš vás napadnou levnější nákupy. Ale vězte, že to není to, čím vás Polsko okouzlí. Je to v první řadě rozmanitost Polska: krásná středověká města, moderní architektura, prales (Puszcza Białowieska) , horské masivy (Krkonoše, Tatry), oslnivá jezera (víc než 7 tis.), ale i pláže, duny nebo jediná středoevropská poušť (Pustynia Błędowska). 

Polsko

Jací jsou poláci?

1. Poláci jsou uzavření a nepřátelští

Poláci jsou známí svou pohostinností a otevřeností. Je pravda, že na první pohled mohou působit uzavřeně, ale stačí se s nimi dát do řeči a brzy zjistíte, že jsou velmi přátelští a ochotní pomoci. Češi jsou nejoblíbenějším národem Poláků. Dle Polského centra pro výzkum názorů (CBOS) to uvedlo 53 % respondentů.

2. V Polsku si neumějí dělat legraci sami ze sebe

Mají skvělý smysl pro humor a rádi se smějí. Rádi si dělají legraci sami ze sebe. Satira a recese je provázejí celými dějinami a staly se mnoha symboly.  Jemné vtípky najdete na každém rohu. Jsou to například obyvatelé Vratislavi– trpaslíci. Malé figurky po celém městě byly symbolem Oranžové iniciativy, která bojovala recesí a satirou proti totalitě.  Najdete zde domy „vzhůru nohama“, které připomínají komunistické Polsko 70. let 20. století.  Symbolizují, jak komunistická vláda obrátila život v Polsku vzhůru nohama.

Co máme společného s poláky?

Trpaslík Wroclaw Polsko
Trpaslík ve Vratislavi

3. Poláci jedí jen klobásy, zelí a nekvalitní potraviny

Polská kuchyně je velmi rozmanitá a nabízí širokou škálu chutných pokrmů. Kromě tradičních jídel jako jsou pierogi, placki nebo barszcz, se zde najdete i moderní gastronomii inspirovanou světovými trendy. Nekvalitní potraviny? To je častý předsudek Čechů. Poláci jsou na potraviny velmi nároční a vybíraví. Preferují lokální produkci. Podporují malé podniky, které se dostávají i do velkých řetězců. Pravdou však je, že jsou zdatní obchodníci a aby prodali, umí vyrobit ledacos. Je tedy otázkou, kdo a proč si od nich ty nekvalitní potraviny objednává. Buďte si jistí, že Poláci by je sami nejedli. Určitě v Polsku navštivte tržnici a jezte jako místní.

4. Polsko na mapách neexistovalo 123 let

Polsko se po třech děleních Ruskem, Pruskem a Rakouskem vrátilo na mapu až po druhé světové válce. Trvalo 123 obtížných let, než se opět objevilo.

5. Česko a Polsko má společnou historii, která sahá až do středověku

Společný je také slovanský původ a jazyk, který je velmi podobný. Pro neslovanské národy je polština jedním z nejtěžších jazyků. Navíc obě země prošly komunistickou érou a následnou transformací na demokratické státy. Mimochodem, polská Solidarita byla inspirací pro naše disidenty. Václav Havel tvrdil, že díky tomu u nás byla Sametová revoluce.

„Byl jsem v té době ve vězení, ale i z těch kusých zpráv z oficiálního tisku jsme si dovedli představit, co to znamená a jaký to má význam. Cítili jsme to jako ohromnou podporu i pro nás a věc významu světodějného“

Dům vzhůru nohama Polsko
Obrácený dům ve Svinoústí

o čem se s poláky přeme my a nebo rusové?

6. Je vodka z Polska?

Rusové o tomto faktu horlivě diskutují, nicméně se má za to, že vodka byla vynalezena v Polsku. První písemná zmínka o této lihovině byla nalezena v polských dokumentech z roku 1405 (v Rusku údajně až od roku 1430). Vodka se původně používala jako lék. Poláci dodnes vyrábějí jednu z nejlepších vodek na světě – ročně jí vyrobí kolem 260 milionů litrů. Proslulá je vodka Zubrowka, do které se přidávají byliny, které chutnají zubrům.

7. Je největší hrad v Polsku nebo v Česku?

Největším samostatným hradem na světě je polský Malbork. Pražský hrad je však zapsaný do Guinessovy knihy rekordů jako největší starobylý hrad na světě, protože je největším celkem staveb.

Malbork v Polsku
Malbork

8. Zubr, největší evropské zvíře žije v Polsku

Ohrožený zubr evropský je nejtěžší suchozemské zvíře v Evropě. Váží v průměru přes 600 kg. Pohybují se na 150 000 hektarech Bělověžského pralesa v Polsku – posledního pralesa v Evropě, který se kdysi před tisíci lety rozprostíral po celém kontinentu.

9. Poláci přechylují jména a slaví jmeniny stejně jako my

10. Palác kultury a vědy ve Varšavě je plný zvířat

Legendární varšavský Palác kultury a vědy je obrovská budova s více než 3 000 místnostmi, které slouží jako velké sály, konferenční místnosti, sportovní arény, posluchárny, bary, kina a kanceláře. Věděli jste ale, že zde pracují kočky? Nejsou sice na oficiální výplatní listině, ale desítky koček se denně potulují po budově, aby bojovaly proti invazi myší v nižších patrech.  kočky a hlodavci nejsou jediná zvířata, která zde žijí. Ve vyšších patrech žijí poštolky a v šestém patře je včelín.

Chlebotéka v Polsku
Malé provozovny s místní produkcí

11. V nejstarší evropské restauraci se můžete najíst i dnes

Vydejte se do polské Vratislavi, kde najdete „Piwnica Swidnicka“, nejstarší restauraci v Evropě. Byla otevřena již v roce 1275 a dodnes si v ní můžete pochutnat na vynikajícím jídle.

12. Slavný astronom Mikuláš Koperník byl z Polska

Mikuláš Koperník se narodil v Toruni. Vytvořil koncepci heliocentrické sluneční soustavy, podle níž je středem vesmíru Slunce, nikoliv Země.

13. Polská ústava byla druhá na světě

Prvním základním zákonem v Evropě byla polská ústava přijatá 3. května 1791, čtyři roky po americké ústavě. Vydržela pouze 14 měsíců a 3 týdny, protože Polsko bylo poté rozděleno.

14. Polsko má mnoho nositelů Nobelovy ceny

Nobelovu cenu získalo 19krát, a to ve všech kategoriích cen. Čtyři Nobelovy ceny v jedné rodině?  Ano, pro Polsko. Marie Curie je držitelkou ceny za fyziku i za chemii, navíc laureátem je i její manžel Pierre a dcera Irene.

Curie
Manželé Curie

Poláci měnili a mění svět

15. Vynálezy, co změnily svět

Některé převratné vynálezy vznikly v Polsku. Například petrolejová lampa, neprůstřelná vesta, kancelářské sponky, radiace a vysílačky jsou polské vynálezy. Ale to není všechno – v Polsku bylo vynalezeno také esperanto, nejznámější umělý jazyk na světě. První latexový kondom vynalezl v roce 1912 Julius Fromm, který vyrobil tenčí a lepší gumové kondomy. Paradoxem osudu je, že až do dneška se politici v Polsku přou o to, které metody antikoncepce by měly být povoleny, pokud vůbec nějaké.

16. Nejvyšší věž EU je v Polsku

Varso je komplex moderních kancelářských budov ve Varšavě. Jeho součástí je mrakodrap Varso Tower, který s anténou měří 310 metrů a je tak nejvyšší budou v EU.  K výškovým rekordům to Poláky táhne: Varšavský rozhlasový stožár byl s výškou 646 m od roku 1974 až do svého zřícení (při renovačních pracích) v roce 1991 nejvyšší stavbou světa. Kdyby stožár varšavského rozhlasu stále stál, byl by i dnes druhou nejvyšší stavbou na světě (po Burdž Chalífa v Dubaji -828 m).

17. Největší exportér jantarových šperků na světě

Na světovém trhu zaujímají polské jantarové šperky neuvěřitelný 70% podíl.

Wieliczka v Polsku
Wieliczka

18. Polsko má svou vlastní verzi Valentýna

Kupała nebo Wianki se slaví 21. Června na svátek sv. Jana Křtitele. Muži skáčou přes ohně a ženy vějí věnce. Věnce se svíčkami se z jedné strany řeky posílají na druhou stranu, a pokud k vám připluje, budete mít štěstí v lásce.

19. Solný důl, který funguje od středověku

Wieliczka je jedno z nejkrásnějších míst v Polsku!

20. Polsko má druhou nejstarší univerzitu ve střední Evropě

Jagellonskou univerzitu založil král Kazimír III. Veliký v roce 1364. To znamená, že je druhou univerzitou v Evropě, protože první vznikla v Praze o šestnáct let dříve. Na univerzitě se vyučuje nepřetržitě dodnes. ji mnoho známých osobností, jako je Mikuláš Koperník nebo papež Jan Pavel II.

sponky

polské dějiny se s našimi promítají ve všech ohledech

  • interaktivní průvodci 
  • návrhy itinerářů
  • praktické mapky
  • desítky ověřených tipů
  • vše, co potřebujete vědět před cestou  na jednom místě
  • ušetříte hodiny času vyhledávání na internetu

21. Polsko bylo místem největšího masového vraždění během druhé světové války

Je to smutná skutečnost, ale těžko se zapomíná na to, co se dělo v koncentračním táboře Osvětim. Tento pracovní tábor s četnými plynovými komorami a krematorii byl největším ničivým nástrojem nacistů při holocaustu. Dnes je toto místo svědectvím hrůz druhé světové války. Měli byste si jej prohlédnout na vlastní oči.

22. Varšava je až čtvrtým hlavním městem Polska

Prvním hlavním městem Polska bylo Gniezno, druhým Krakov, dočasným hlavním městem byl v roce 1944 na 146 dní i Lublin.

23. Polsko je nejvíce nábožensky založenou zemí Evropy

Přibližně 87 % Poláků se hlásí k římskokatolické církvi. Na druhou stranu je stále méně lidí, kteří pravidelně navštěvují kostel. Zákony o potratech v Polsku jsou také jedny z nejpřísnějších v Evropě (v roce 2021 Polsko prosadilo téměř úplný zákaz potratů).

24. Polsko je držitelem několika podivných Guinnessových rekordů

V Polsku konala největší podvodní svatba, na které bylo přítomno 303 potápěčů. Píseň Hey Joe od Jimma Hendrixe si společně zahrálo 7423 kytaristů. Země také drží světový rekord v největším shromáždění lidí (557 osob) s ušními implantáty. Ve skutečnosti šlo o akci, která měla zvýšit povědomí o tom, jak mohou ušní implantáty pomoci lidem se ztrátou sluchu. Největší sbírku šnečích předmětů (1377 ks) drží také Poláci.  Konal se tu největší polonézový tanec (588 tanečníků).  Nejdelší DJ party (200hodin) všech dob byla sice v Dublinu, ovšem DJ Norberto Loco, který ji odehrál, je Polák.

DIY
Plastika ve Vratislavi

25. Neuvěřitelných 35 % Poláků žije v zahraničí

V důsledku složité a bouřlivé historie Polska žije téměř třetina Poláků v zahraničí. Polsko má téměř 40 milionů obyvatel a dalších 20 milionů Poláků žije v jiných zemích. Tato skutečnost činí z Poláků jeden z nejrozptýlenějších národů na světě.

26. Karel IV. miloval Vratislav

Údajně ji navštívil až 21x.

27. Třetina území Polska je chráněná

Celkově je v Polsku chráněno 101 588 km² území, což představuje 32,1 % rozlohy země (V ČR je to zhruba 16 %).

zbořte mýty a vyražte poznat tuto pestrou zemi

Zamyslete, jak Polsko vnímáte vy. Dozvěděli jste se z článku nějakou novou zajímavost? Určitě tam vyražte a nechte se okouzlit rozmanitostí, pro začátek navštivte Vratislav. Není daleko od ČR a kulturní mix vás oslní. Byla jsem tam opakovaně, okouzlila mě. Všechno jsem pro vás sepsala v praktické Cestoknize Vratislav.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Rigu, Budapešť, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.

Stáhněte si zdarma ukázku z cestoknihy o amsterdamu

ukázka Amsterdam
stáhněte si ZDARMA ukázku


2 thoughts on “Polsko jako nikdy předtím: 27 zajímavostí o sousedech”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *