Hříšně drahá Kodaň směšně levně i s Malmö

Hříšně drahá Kodaň směšně levně i s Malmö

Je kodaň opravdu drahá?

Ano je. Kodaň je sice poměrná drahá, ale jde zorganizovat i low-cost na pár dní, navíc s krátkým výletem do švédského Malmö. Centrum Kodaně není úplně rozlehlé, není zde potřeba používat městskou dopravu, snadno se projde pěšky, a to i přilehlé zajímavé čtvrti. A pokud nebudete toužit po návštěvách památek, muzeí a galerií, tak i bez vstupného.

Z Kodaně se nabízí vyjet na otočku do Švédska přes nádherný Oresundský most. Pokud rádi chodíte, naplánujte si na tři noci moc příjemný nízkonákladový výlet. Toto není průvodce, ale můj návod, jak si Kodaň užít.

KODAŇ JE MALÁ A FOTOGENICKÁ, SNADNO JI PROJDETE PĚŠKY, VŠUDE SI DÁTE OPRAVDU DOBROU KÁVU, ZAŽIJETE HYGGE- ŠŤASTNÉ BYTÍ A SPOKOJENOST. PŘES ORESUNDSKÝ MOST SI MŮŽETE ZAJET DO ŠVÉDSKA, AŤ LÉPE POZNÁTE SKANDINÁVSKÝ DESIGN.

Podívat se do Skandivánie se nám podařilo v únoru 2020 v rámci jarních prázdnin. Letělo nás devět, tři rodiny. Zpáteční letenky vyšly cca 1000 Kč na osobu. Kompletní náklady najdete na konci článku. Všechny informace z článku jsou námi ověřené.

Let do Kodaně trvá z Prahy necelou hodinu. Z letiště Kastrup se do centra města dostanete bezpilotním metrem M2 nebo vlakem zhruba za 45 minut za 36 DKK. 

Pozor při nákupu jízdenek. Automat nás trochu potrápil, ale naštěstí je v blízkosti služba, která ochotně pomáhá zmateným turistům.

Kodaň je město se službami na velmi vysoké úrovni, bohužel i cenově, nenechte se tím odradit. Je totiž oblíbenou destinací mladých cestovatelů, proto zde najdete velmi širokou nabídku hostelů na opravdu slušné úrovni. Po přečtení mnoha recenzí a prostudování ubytovacích serverů, jsem vybrala Steelhouse Copenhagen. Byli jsme nadmíru spokojeni a můžu vám ho s klidem doporučit.

Hostel v docházkové vzdálenosti hlavního nádraží i centra města se nachází ve čtvrti Vesterbro, která je lákává širokým výběrem bister, restaurací, všelijakého vyžití,  v těsné blízkosti je jezero, podél kterého se dá běhat, hvězdárna. Vestrebro je čtvrť, která je známá společenským životem. Hostel nabízí výborné společné prostory, bazén, sdílenou kuchyň, kino, hernu, večerní koncerty, výstavy, animační programy- kvíz, procházky městem a další. Večer to tu příjemně žije. Pokoje jsou čisté, tiché a účelně vybavené. Využili jsme také nabídky snídaňových balíčků i happy hour na pivo a cider. Hned za rohem je obchod 7-eleven, kde se dá dobře nakoupit jídlo i pití.

 

Přiletěli jsme k večeru, to jsme si stihli jen nakoupit a zažít jazzový koncert v hostelu s báječnou atmosférou.

itinerář na dva poznávací dny v kodani

  1. Poznávací den:  

Hned ráno jsme se vydali na pěší okruh Kodaní. Cestou ze čtvrti Vesterbro podél jezer jsme navštívili vyhlášenou tržnici Torvehallerne, kde je opravdu široký výběr čerstvých dobrot, nemile nás překvapily ceny. Nicméně, na vyhlášené skandinávské chlebíčky jsme si počkali do Švédska.

Obložený chlebíček s lososem vyšel v přepočtu na 450 Kč. Nakonec jsme ochutnali alespoň dánské pečivo a také nějaké drobné občerstvení. Dánskou národní specialitou není žádné složité jídlo, ale Smorrebrod, žitný chléb s máslem. Určitě také stojí za ochutnání jejich hotdog- obložený, výborný, ale drahý. Kodaň nabízí mraky zajímavých restaurací, bister, kaváren. My jsme tentokrát neměli žádné foodie ambice a tlačili na rozpočet. Přesto jsme hlady netrpěli a ochutnali i místní speciality. Většinu jídla jsme však solidně pořídili v supermarketu, třeba saláty, svačinky atd.

Prošli jsme okolí renesančního zámku Rosenborg a botanické zahrady, jen tak courali parkem a obdivovali sochy. Minuli čtvrť dělnických domků, která nám připomínala naše Vítkovice. Zastavili jsme se na kávu na střešní terase Bar Hvá be Harpak, hned vedle Kastellet. Ze střechy byl fajn výhled, bar poměrně nekonvenční a vtipný.  Můžete jen za poplatek vyjet na střechu, my jsme si však koupili kávu a horkou čokoládu. Dánové jsou milovníci kávy, kvalita tomu všude odpovídá. Proto doporučuji spojit příjemné s užitečným.

překvapí vás malá mořská víla?

Procházka po valu Kastellet,vojenské pevnosti ze 17. stol. s hvězdicovitým půdorysem je příjemná, nabízí moc hezký výhled na přístav. Najdete zde opravené červené kasárny, větrný mlýn i kostel. Sledujte cedule, protože areál prochází rekonstrukcí a mění se východy.

Hned po Kastellet se vydejte do přístavu, kde najdete i Malou mořskou vílu. Soška, která je symbolem Kodaně, se mnohokrát stala terčem vandalismu, v roce 2020 kvůli obsazení Afroameričanky do role v této pohádce H.CH. Andersena, v roce 2017 například kvůli lovu velryb. Je to klasická turistická atrakce, spousta lidí, co se s ní chtějí vyfotit a všelijak kvůli tomu padají do vody. Když jste v Kodani, vidět ji musíte, ale nečekejte žádný „wow“ moment. Také jsme k ní šli.

Tip pro děti: Pusťte jim nějakou trasovací aplikaci, záznam cesty po valu Kastellet je velmi pobaví.

Cestou od Malé mořské víly nelze minout monumentální Gefioninu fontánu, fontánu bohyně pannen a zemědělství.  Hned za přístavem leží šlechtická čtvrť Frederiksstaden a rozlehlý komplex Amalienborg, sídlo královské rodiny. Každé poledne se zde koná střídání stráží.  

Centrum Kodaně je opravdu malé, po pár stovkách metrů se dostanete do čtvrti Nyhavn, té nejfotografovanější a nejsražší části Kodaně. Nádherné domky podél kanálu, který sloužil jako spojnice s přístavem. Kodaň zde opravdu připomíná Amsterdam, různé uličky, malebné barevné domky, vodní kanály. Je tu však hromada lidí, pastí na turisty, předražené všechno, ale s tím je potřeba počítat. Opravdu jsme to jen prošli tam a nazpátek, ulovili pár fotek a za dvacet minut zalezli do postranních uliček, kterými jsme došli k radnici. 

tip na levné sněz, co můžeš

Po celodenním chození, kdy nám všem vyhládlo, jsme vlivem vysokých cen v restauracích v Kodani zvolili postup: kvantita nad kvalitou a navštívili Dalle Valle. Je to dánský řetězec, klasické bufetové „sněz, co můžeš“, navíc prostřednictvím jejich aplikace, je možné využít super zajímavé nabídky, např. 1+1 zdarma, Do 19h za 50%, každý týden mají nové akce, doporučuji stáhnout před cestou. Večeře pro jednoho stála stejně jako hot dog, cca 240,- Kč. 

lego pro všechny

Po bohaté večeři jsme courali ulicí Stroget, jednou z nejdelších nákupních tříd v Evropě, tepnou města, plnou obchodů, restaurací, pouličního umění. Je zde velkolepá prodejna Lego, která rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu obří obrazy z Lega, zajímavé stavby, třeba celý Nyhavn a mraky limitovaných edicí Lega. Návštěvu si užijí i ti, co už Legu dávno odrostli. Naše teenagery například pobavil scanner, který z vás udělá Lego figurku. 

Okolo Rundetarm, 35 metrů vysoké kulaté hvězdářské věže, nejstarší hvězdárny v Evropě jsme se vydali nazpátek na hostel. Ten den jsme nachodili krásných 18 km. 

2. Poznávací den:

Ráno v 8 jsme se autobusem Flixbus vydali do Švédska. Pokud byste nechtěli jet autobusem, doporučuji si půjčit auto. Přejezd přes Oresundský most trvá cca 45 minut. Doporučuji večer před odjezdem si jít zkontrolovat zastávku autobusu. Trvalo nám 30 minut, než jsme ji našli, je totiž mezi desítkami jiných na frekventované silnici podél nádraží, přímo na cyklostezce.  

Most je 16 km dlouhý, je to druhý největší pevný most na světě, nejdelší most v Evropě. Stavba mostu trvala neuvěřitelně krátkých 5 let. Od roku 2000 spojuje Dánsko se Švédskem. Zajímavé je, z čeho všeho se skládá: z dánské strany začíná 430 metrů dlouhým umělým poloostrovem, pak 3,5 km tunelu, ležícím 10 metrů pod vodní hladinou, 4 km dlouhým umělým ostrovem, 7845 metrů dlouhým dvoupatrovým mostem.  Denně zde projede 18 tisíc aut. Cesta přes most je opravdu zážitek, a to nejen pro fanoušky kriminálky Most.  

malmö

Na program v Malmö jsme měli jen čtyři hodiny, tak jsme naplánovali menší okruh městem a zastávku na jídlo. V blízkosti autobusového nádraží jsou obě náměstí Velké i Malé náměstí. Stortorget- Velikému náměstí dominuje renesanční radnice ze 16. století a novorenesanční apotéka na rohu.  Na náměstí je socha krále Karla X. Gustava a abstraktní sousoší Veselý orchestr. Lilla Torg- Malé náměstí je malebné místo, původní tržiště s hrázděnými domy, kde to prý v létě neuvěřitelně žije. Je zde i známé designové centrum, kde se konají různé workshopy.

Vydali jsme se k Malmöhus Slot- renesančnímu hradu z červených cihel, s vodním příkopem a parkem, kde stojí větrný mlýn. Nedaleko hradu je kouzelný rybářský trh s malými rybářskými domky

Z nábřeží jsme pozorovali Turning Torso, 190 metrový soukromý mrakodrap o 54 patrech, nejvyšší budovu Skandinávie. Västra Hamnen je nová, velmi moderní čtvrť s typicky skandinávským designem, která vznikla na místě původní loděnice jako první carbon neutral oblast v Evropě.  Je zde spousta moderních budov, neotřelá architektura a sídlí zde univerzita v Malmö. Je tu přístav, promenáda po pláži.

švédská kuchyně

Jasně, to jsou pro nás notoricky známé Köttbulaar kuličky a chlebíčky. Všude v Malmö však nabízejí kebab, falafel a halal speciality. Falafel je dokonce na prvním místě, prodává se po celém městě za pár korun.  Měli jsme čas, tak jsme zašli do bistra, které bylo pár bloků od náměstí a vypadalo jako náš mlíčňák z 80. let, ale moc jsme si za rozumný peníz pochutnali a konečně se dočkali vyhlášených skandinávských chlebíčků. 

Nazpátek do Kodaně jsme cestovali opět Flixbusem, kde nás překvapil český řidič svými vtipnými komentáři a cynickými poznámkami, ať si při vystupování z autobusu dáváme pozor na cyklisty, že Dánům krev nevadí. 

učebnice dánského designu

V blízkosti nádraží je hotel Radisson SAS, který se pravidelně umísťuje v žebříčku nejošklivějších staveb Dánska. Nás tedy tolik nepohoršoval, jsme na podobné stavby zvyklí od nás. Hotel je však učebnicí designu. Arne Jacobsem se na přelomu 50. A 60. let inspiroval minimalistickým designem a formou jako znakem luxusu. Celý projekt navrhoval sám do posledního detailu. Hotel pořádá tématické prohlídky pro milovníky designu, včetně ikonického pokoje č. 606.  Působivý prostor recepce s mramorovými stěnami a schodištěm s koženým zábradlím je volně přístupný. Jsou zde vystavené nadčasové židle a křesla, kterými se Arne Jacobsen zapsal do dějin designu. Opravdu to stojí za návštěvu, nikdo z naší skupiny nechtěl věřit, že tyhle notoricky známé designové kousky slaví 70 let. Můžete si tu v nich posedět. Večer jsme už jen tak courali.

Za drahou kodaň jsme na 3 dny zaplatili 3414,30 za osobu

Obrovský zábavní park Tivoli byl jen pár kroků od našeho bydlení. Měli jsme ho v itineráři s otazníkem. Nakonec jsme do něj nešli, vstupné nám přišlo neuvěřitelně drahé, navíc jsme byli po celodenním chození unavení. Když jsme spočítali ceny za vstupné a jednotlivé atrakce, vyšlo by nás to skoro tolik, co nás vyšel celý výlet. Večer jsme se ještě prošli centrem města. Další den ráno letěli domů.

Pokud bychom jeli v jiné roční období než v únoru, ještě určitě stojí za to navštívit Christiannu, hippie čtvrť s pestrou streetfood scénou. A projet Kodaň na kole.

kompletní rozpočet

Letělo nás devět- nejdřív nás bylo jen šest- já s kamarádkou a naše 4 děti, pak se k nám přidala ještě rodina, 2 dospělí a 1 dospělé dítě, ale ti si vše doobjednávali později sami, za velmi podobné peníze. 

Letenky: v akci měl Ryanair jen čtyři letenky, platili jsme za ně 2432,- Kč, za další dvě pak 2803,- Kč. Po rozpočítání to je 872,50 Kč za zpáteční letenku s malým příručním zavazadlem.   

Ubytování: 3132 DKK pokoj pro šest se snídaní/ tři noci- 10913,- Kč, což je 1818,80 Kč na osobu. 

Transfer na letiště: 36 DKK za jednu cestu, celkem 250,- Kč

Flixbus do Malmö: 500,- Kč zpáteční

Náklady na jídlo nepočítám, byly úplně srovnatelné s tím, co bychom projedli doma.

Multitrip Kodaň- Malmö na čtyři dny/tři noci nás letecky se snídaní vyšel na 3414,30 Kč na osobu (letenka, transfer, ubytování se snídaní, cesta do Malmö).

Tipy a návody, jak zorganizovat takovou cestu najdete zde: Cestujme společně- Kompletní návod.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Vratislav, Budapešť, Rigu nebo řecký ostrov Kós.8 thoughts on “Hříšně drahá Kodaň směšně levně i s Malmö”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.