Znojmo a vinice Šobes

Znojmo a vinice Šobes

Národní park Podyjí na Znojemsku je v bohatě zalesněné krajině podél říčního údolí Dyje. Nabízí nádherné výhledy, krásné vinice a spoustu zajímavých míst k návštěvě.

 

Vinice Šobes 

Leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje. Jedná se o jednu z nejstarších a nejkrásnějších vinic u nás. Brzy bude, doufejme, zapsána v seznamu památek UNESCO.  Její poloha na jižním svahu, chráněným před větrem skýtá ideální podmínky pro víno. Klima je podobné vinicím ve Rhone a v Porýní. Pokud zaparkujete nad Hnanicemi, půjdete přes visutou Šobeskou lávku. Přímo na vinici najdete stánek  vinařství Znovín. Nezapomeňte navštívit vyhlídku Devět mlýnů, pohled na Šobes je odsud skutečně dechberoucí.

Město Znojmo

Malebné město s hezkým historickým centrem, malebnými zákoutími a romantickými vyhlídkami nabízí řadu aktivit. Zajímavá je návštěva podzemí, na hradě pak najdete nejstarší památku Znojma rotundu Panny Marie a Sv. Kateřiny. Dominantou Znojma je kostel sv. Mikuláše. Pohled na něj z hradu v podvečer je kouzelný.

 

Program doporučuji zpestřit návštěvou Enotéky, jedinečného degustačního prostoru, kde si můžete degustovat vínko po skleničkách. Výběr ze 120 vín od znojemských producentů je nejširší v ČR, ceny příznivé. Prostory jsou  v bývalém pivovaru, velmi citlivě zrekonstruovány studiem Chybík+Krištof.

Co znamená enotéka? Enotéka je skladiště vína, nebo také vinotéka, vinná knihovna, zdroj informací o víně či skladiště vlastních vín.

 

Kde jíst ve Znojmě? Znojmo nabízí řadu solidních podniků, my si vybrali Tusto a rozhodně nelitovali. Jejich domácí pasta patří k těm nejlepším, co jsme kdy jedli. Moderní koncept podniku, příjemná obsluha, ceny příznivé, všechna jídla opravdu chutná.

Znojmo rozhodně stojí za návštěvu, nabízí široké možnosti pro všechny věkové skupiny, krásná místa, ale i zajímavé podniky. Bylo první zastávkou na našem putování jižní Moravou. Jela nás parta 19 lidí, ve věku 10 – 67, napříč generacemi, rodinami i zájmy. Proč cestovat společně? Odpověď najdete zde a vyčerpávající návod, jak takovou cestu naplánovat zde

A jeden vtípek závěrem. Ve Znojmě najdete dům, ve kterém najdete bar, vinotéku i pohřební ústav.1 thought on “Znojmo a vinice Šobes”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.