10 důvodů, proč navštívit Rigu

10 důvodů, proč navštívit Rigu

Riga je secesní perla Pobaltí. Nesměla se však krčí ve stínu jiných evropských metropolí. Svojí příjemnou atmosférou, množstvím památek i zajímavou historií jim však může směle konkurovat. Lotyšsko v minulém století dvakrát bojovalo o svobodu. Síla tohoto národa je inspirující.  Neváhejte a vypravte se ji navštívit. Připravila jsem pro vás deset důvod, která vám pomohou se na cestu vypravit.

 

Velmi dobré a levné letecké spojení z Prahy

Do Rigy lítá z Prahy RyanAir. Let trvá zhruba 1 hodinu a 40 minut. Letenky jsou často v akci, nám se povedlo ulovit zpáteční letenku za 398,- Kč. Využili jsme spojení ve středu do Rigy, kdy je výhodou ranní let. Z Rigy jsme letěli až v soboru večer. Takto jsme získali celé dva dny dovolené.

Ubytování ve vysokém standardu za výhodné ceny

Ceny ubytování jsou velmi zajímavé. Úplně s přehledem na Booking.com seženete 4* hotel v centru se snídaní a wellness přístupem za 1000,- Kč za noc pro dva. Byli jsme ubytovaní v hotelu ze sítě Wellton a užili si bohaté snídaně i wellness.

 

Centrum Rigy projdete pěšky

Všechny památky jsou tzv. na pětníku, pokud jste vášniví turisté a rádi chodíte, v klidu je projdete za jeden den. Procházka není nikterak náročná, budete mít dost času si vychutnat i atmosféru města a užít kavárny. Dotknete se historie, Lotyšsko v minulém století dvakrát bojovalo o svobodu, dříve bylo významným hanzovním městem. Zažilo různé vzestupy a pády. Centrum města je příjemná učebnice dějin a architektury.

Art Nouveau klenot

Riga je výstavní síní secese v Pobaltí, nikde na světě nenajdete tolik dochovaných památek v tomto stylu. Je úplnou přehlídkou a učebnicí. Secesní čtvrť projdete za půl hodiny, jeden klenot střídá druhý. Budete mít unikátní zážitek.

Dostupné výlety po okolí

Vlakem z Rigy dojedete za necelá dvě EUR například do přímořského letoviska Jurmaly nebo na středověký hrad u obce Sigulda.

 

Výborné jídlo

Lotyšská kuchyně kombinuje skandinávskou, ruskou, uzbeckou a gruzínskou kuchyni. Jídlo je v Pobaltí domácké, chutné a za přijatelné ceny. Centrální tržnice je v hangárech, které sloužily za první světové pro vzducholodě Zeppelin. Svoji širokou nabídkou čerstvých potravin patří mezi největší v Evropě.

Čistota

Riga vás překvapí, jak moc čisto tady je. Nikde na ulici nenajdete odpadky, špínu. Rižané dbají na pořádek a o město velmi pečují, všude jsou upravené domy a bohatá květinová výzdoba.

 

Zajímavé podniky

Spousty útulných kaváren, zajímavých restaurací a trendy barů vás mile překvapí svými interiéry i širokou nabídkou jídel a nápojů. Rovněž zde funguje síť jídelen Lido, kde se levně a chutně najíte. Stojí za to navštívit Skyline bar v hotelu Radisson. Pohled na večerní Rigu je dechberoucí.

 

Skyline Bar

Muzea

Milovníci muzeí v tomto městě jásají. Muzea najdete na každém rohu, snad každé téma tu má své muzeum. Mezi nejvyhledávanější patří Muzeum okupace a Budova KGB, která se těší světovému věhlasu. Většina muzeí je dokonce zdarma. My jsme navštívili Budovu KGB a Muzeum holocaustu. Fascinovalo nás, s jakou sebereflexí se Lotyšsko vyrovnává se svou minulostí.

 

Atmosféra města v pobaltí

Malebné uličky, skrytá zákoutí, upravené parky a příjemní Lotyšové vás okouzlí. Město je plné památek, kostelů, věží, které mu dělají velmi fotogenické panorama. Máte mnoho množností prohlédnout si Rigu z výšku. Nálada je v tomto univerzitním městě velmi pohodová a přívětivá.

Nám Riga učarovala, na místo, kde je tolik malebných zákoutí, zajímavých památek, fajn podniků a klidná atmosféra, se ráda vrátím.

Zaujala vás Riga? Nemusíte si o ní načítat různé webové stránky a průvodce. Udělala jsem to za vás a připravila jsem pro vás Cestoknihu. Najdete v ní důležité informace, itineráře, mapku, tipy, co v Rize vidět, ale i ochutnat. Sestavila jsem pro vás i unikátního stručného průvodce Art Nouveau čtvrtí, aby se z vás stal znalec secese a všimli si všech zajímavých míst.

Cestokniha obsahuje listy se zábavnými aktivitami pro děti, aby si i ony Rigu vychutnaly plnými doušky. Více informací najdete zde.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Vratislav, Budapešť, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.

ukázka z cetsoknihy zdarma
Stáhněte si ZDARMA ukázku z Cestoknihy Amsterdam