Víkend ve Vídni: to nejzajímavější z Vídně za 3 dny

Víkend ve Vídni: to nejzajímavější z Vídně za 3 dny

Průvodce na víkend ve Vídni

Vídeň, hlavní město Rakouska, je fascinující destinací pro víkendový výlet plný kultury, historie a zážitků. Tato překrásná evropská metropole láká návštěvníky z celého světa svým bohatým kulturním dědictvím, impozantními památkami a vynikající kuchyní. Pokud plánujete strávit víkend ve Vídni, připravila jsem pro vás průvodce, který vám pomůže plně využít váš čas a objevit to nejlepší, co město nabízí.

Víkend ve Vídni nabízí nepřeberné množství zajímavých míst k návštěvě. Tato historicky bohatá a kultivovaná metropole překypuje památkami, které vám umožní proniknout do světa evropských dějin a objevit souvislosti s českou historií. V tomto článku si představíme několik klíčových památek a zajímavých míst, které stihnete za jeden víkend.

Opera
Opera

Historie a kultura Vídně

Vídeň se může pyšnit bohatou historií, která sahá až do doby římské říše. Během staletí se stala centrem habsburské monarchie a zanechala významný otisk v podobě impozantních paláců, jako je Hofburg a zámek Schönbrunn. Pro milovníky umění jsou tu světoznámá muzea, jako je Albertina, Belvedere a Kunsthistorisches Museum, která hostí sbírky výtvarného umění od renesance po moderní období.

Vídeň je město s dlouhou a bohatou historií, která se odráží v jeho architektuře, uměleckých pokladech a kulturním životě. Představuje kombinaci tradiční elegance a moderního ducha, který se promítá do každé ulice a budovy. Je to místo, kde se stýkají výjimečná hudba, vynikající gastronomie a nezapomenutelné památky. 

Interiér
v kostele sv. Karla Boromejského býval do konce roku 2022 panoramatický výtah

Návrh itineráře na víkend ve Vídni

  1. den: katedrála sv. Štěpána, Ringstrasse, Hofburg, kostel sv. Karla Boromejského, Naschmarkt, Prater
  2. den: Schönbrunn, Donauinseln, galerie

Nejlepší místa k návštěvě

Hofburg a Schönbrunn: Královské rezidence

Hofburg je bývalý císařský palác, který je stále sídlem rakouského prezidenta. Prohlídka paláce vás zavede do jeho krásných zahrad, muzeí a kaplí. Sloužil jako sídlo habsburských panovníků. K návštěvě zde lákají královské apartmány, umělecké sbírky,  Kapucínská hrobka,  Španělská jezdecká škola, nebo zahrada se skleníky (Burgsgarten). Souvislost s českými dějinami spočívá v tom, že v Hofburgu se narodil i rakouský císař František Josef I., který byl manželem české královny Alžběty Bavorské, známé jako Sissi.

Hofburg
Hofburg

Schönbrunn je další nádherná letní rezidence rezidence habsburského dvora s rozsáhlými zahradami, která nabízí úchvatné výhledy na město. Tento barokní palác je nejen krásný, ale i plný historie. Během prohlídky se dozvíte o životě Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších panovnic habsburského rodu. Marie Terezie měla také těsné vazby na Čechy, a to zejména prostřednictvím svých dětí, které se provdaly za české šlechtice.

Pokud se chystáte strávit víkend ve Vídni, nejspíš nestihnete prohlídku obou paláců. Nicméně za návštěvu stojí i jejich okolí.

Katedrála Svatého Štěpána: Symbol Vídně

Při procházce vídeňským centrem nemůžete minout impozantní gotickou katedrálu svatého Štěpána (Stephansdom). Tato katedrála je symbolem Vídně a poskytuje úchvatný výhled na město z věže. V souvislosti s českými dějinami je zajímavé zmínit, že v katedrále byl korunován císař Ferdinand I. Je jednou z nejvýznamnějších gotických katedrál ve střední Evropě. Je to symbol Vídně a navštěva věže je nezapomenutelným zážitkem.

Katedrála sv. Štěpána
Katedrála sv. Štěpána

Kostel sv. Karla Boromejského (Karlskirche)

Je považován za jedno z nejvýznamnějších děl barokní architektury ve Vídni. Jeho nádherná fasáda je zdobena sloupy, sochami a reliéfy, které vyprávějí příběh o životě svatého Karla Boromejského, po němž kostel dostal své jméno.  Interiér je zdobený barokními freskami. Kupole kostela (72 metrů) dominuje vídeňskému panoramatu. 

Ringstrasse: učebnice architektury vašeho víkendu ve Vídni

Slavná třída v centru Vídně, která obkružuje historické úchvatných budov a památek, které stojí za návštěvu. Zde je několik zajímavostí, které můžete na Ringstrasse vidět:

Parlament (Parlament der Republik Österreich):

Tato impozantní budova je sídlem rakouského parlamentu. Její architektura je inspirovaná řeckými a římskými vzory a je významným symbolem demokracie v Rakousku.

Votivní kostel (Votivkirche):

Velkolepě zdobený novogotický kostel v univerzitní čtvrti.

Radnice (Rathaus):

Nádherná neogotická budova, která slouží jako sídlo městského úřadu Vídně. Rathaus je jedním z největších historických radničních komplexů na světě a jeho přední průčelí je okouzlující.

Vídeňská opera (Wiener Staatsoper):

Jedno z nejprestižnějších operních divadel na světě. Tato slavná stavba je nejen architektonickým skvostem, ale také nabízí vynikající operní a baletní představení.

Muzeum umění dějin (Kunsthistorisches Museum):

Nachází se přímo na Ringstrasse a je domovem rozsáhlých sbírek umění, včetně děl slavných mistrů jako je Pieter Bruegel starší, Rembrandt nebo Tizian. Muzeum samo o sobě je vynikajícím ukázkou renesanční architektury.

Dvorní divadlo (Burgtheater):

Je to jedno z nejprestižnějších divadel v Evropě a jedno z nejstarších německy mluvících divadel na světě. Jeho význam pro rakouskou a evropskou kulturu je značný.

Volksgarten:

Nachází se mezi Parlamentem a Hofburgem a je jedním z nejkrásnějších veřejných parků ve Vídni. Můžete si zde odpočinout, projít se po krásných zahradách a obdivovat různé sochy a květinové aranžmá.

Náměstí hrdinů (Heldenplatz):

Toto velké náměstí se nachází před Hofburgem. Na Hrdinově náměstí se nachází sochy významných rakouských historických postav. Místo, kde se konají různé kulturní a společenské události.

Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus

Muzea a galerie: Albertina, Belvedere, Kunsthistorisches Museum, Hundertwasserhaus

Vídeň je domovem mnoha vynikajících muzeí a galerií, které nabízejí širokou škálu uměleckých děl od světově proslulých umělců. Albertina, Belvedere a Kunsthistorisches Museum jsou jen některé z těchto institucí, které hostí bohaté sbírky umění. Hundertwasserhaus vám představí nekonformního umělce, architekta a vizionáře. O možnostech vyžití pro milovníky umění připravuji samostatný článek.

Ostrov Donauinsel- relax ve Vídni (nejen) o víkendu

Je uměle vytvořený ostrov, který se nachází mezi hlavními rameny Dunaje ve Vídni. Je to oblíbené rekreační místo pro místní obyvatele i návštěvníky. Zde je několik aktivit, které můžete na Donauinselu ve Vídni vyzkoušet:

Pěší procházky a cyklistika:

Donauinsel je ideálním místem pro procházky nebo cyklistické výlety. Ostrov je dlouhý přibližně 21 kilometrů a nabízí krásné výhledy na Dunaj a okolní krajinu. Existuje také mnoho cyklostezek a pěších tras, které vám umožní objevovat okolí.

Plavání a slunění:

Na Donauinselu se nachází několik pláží a písečných břehů, kde si můžete užívat slunění a osvěžující koupání. V létě se ostrov stává oblíbeným místem pro pikniky, grilování a vodní sporty, jako je například windsurfing nebo paddleboarding.

Lodní výlety:

Z Donauinselu si můžete také užít panoramatický výlet po Dunaji. Existují různé společnosti nabízející lodní plavby, které vám umožní objevovat krásy řeky a města z jiné perspektivy.

Sportovní aktivity:

Na Donauinselu najdete také sportovní zařízení, jako jsou venkovní posilovny, tenisové kurty, fotbalová hřiště a beachvolejbalová hřiště. Můžete si zahrát oblíbený sport s přáteli nebo se zapojit do skupinových cvičení, která se na ostrově pořádají.

Festivaly a kulturní akce:

Donauinsel je známý svými festivaly a kulturními akcemi, které se zde konají. Například Dunajský ostrovní festival (Donauinselfest) je největší open-air hudební festival v Evropě, který přitahuje tisíce návštěvníků každý rok. Během festivalu se konají koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení a další kulturní programy.

Kulturní zážitky na víkend ve vídni

Vídeň je mezinárodně uznávána jako centrum klasické hudby a opery. Můžete si užít koncert v jedné z mnoha koncertních síní nebo navštívit světoznámou Vídeňskou státní operu, která nabízí nezapomenutelná operní představení.

Divadelní scéna ve Vídni je také velmi živá, s mnoha divadly nabízejícími širokou škálu představení od tradičních her po moderní divadlo a muzikály. Pokud jste milovníkem moderního umění, město má také bohatou nabídku galerií a výstav současného umění.

Určitě si nějakou kulturu naplánujte, bez toho by víkend ve Vídni nebyl kompletní!

Prater- povinná zastávka o víkendu ve Vídni

Prater ve Vídni je jedno z těch míst, které byste neměli vynechat při návštěvě města. Tento rozsáhlý veřejný park nabízí zábavu, adrenalinové atrakce a jedinečnou atmosféru, která vás zcela pohltí. Zde je několik důvodů, proč byste měli navštívit Prater:

Obří kolo:

Jedná se o jednu z ikonických atrakcí Vídně. Vystoupejte do historického obřího ruského kola, které vás zavede do výšek a nabídne dechberoucí výhled na celé město.

Prater
Prater

Adrenalinové jízdy:

Prater je domovem mnoha atrakcí pro odvážné.Pro milovníky adrenalinu je to opravdový ráj.

Zábava pro celou rodinu:

Prater je ideální místo pro rodinný výlet. Máte-li děti, určitě byste neměli vynechat tematický park s různými atrakcemi, trampolínami a houpačkami. Vaše děti se zde budou bavit a vytvoří si nezapomenutelné vzpomínky.

Přírodní oáza:

Prater nabízí také rozlehlé zelené prostranství, kde si můžete užít piknik nebo si jen odpočinout. Procházka podél stromů a květinových záhonů vám přinese klid a relaxaci.

Kulturní a gastronomické zážitky:

Prater je také domovem různých restaurací, kaváren a barů, kde si můžete vychutnat tradiční vídeňskou kuchyni. Navštivte jednu z místních hospůdek a ochutnejte vídeňský řízek nebo se zastavte v kavárně a vychutnejte si lahodný vídeňský kávový zážitek.

Prater ve Vídni je prostě místem, které má co nabídnout každému. Ať už jste adrenalinový nadšenec, milovník přírody nebo hledáte rodinnou zábavu, Prater vám poskytne vše, co potřebujete. Takže neváhejte a vydejte se během víkendu ve Vídni do tohoto zábavního parku plného vzrušení, radosti a nezapomenutelných okamžiků.

3 ověřené tipy mimo průvodce:

Podělím se s vámi o několik rad, které nenajdete v  průvodcích.

Justiční palác:

Odbočte z Ringstrasse a navštivte Justiční palác, který je okouzlující nejen oplunetním schodištěm, ale i veřejnosti přístupnou terasou. Projděte bezpečnostní kontrolou jako na letišti a vyražte výtahem do Justizcafe, kde si za lidové ceny můžete dát výhodné polední menu a kochat se výhledem na Vídeň.

Veganista:

Tu nejlepší zrzlinu najdete ve stánku v Muzejní čtvrti.

Skvělá průvodkyně Vídní:

Veronika žije delší dobu ve Vídni. Nabízí několik programů, ale ochotně vám připraví program přesně pro vás. Poutavý výklad je nabušený informací, Více informací na Vídeň křížem krážem.

Co ochutnat během víkendu ve Vídni?

Vídeňská kuchyně je plná lahodných pokrmů, které si získají srdce každého gurmána.

Nejznámějším vídeňským jídlem je bezpochyby Vídeňský řízek, tenký plátek telecího masa  smažený do zlatova. Další specialitou je Sacher (sachertorte), čokoládový dort, který musíte vyzkoušet. Mezi další tradiční  jídla patří také vývar Tafelspitz (s vařeným hovězím masem) nebo  císařský trhanec (Kaiserschmarrn). Určitě vyzkoušejte sušenky Manner. Z pouličního jídla doporučuji klobásky/párky (würstel).

Kromě tradičních restaurací se ve Vídni nachází také mnoho stylových kaváren, kde si můžete vychutnat šálek vynikající kávy (pozor naši vídeňskou zde nazývají melange) a oblíbené štrůdly (Apfelstrudel).

Určitě navštivte Naschmarkt, nejvyhlášenější trh, známý pro svou atmosféru, bohatou nabídku čerstvých potravin a pestrou směs kultur.

Praktické informace Na víkend ve vídni

Doprava

Vídeň má vynikající systém veřejné dopravy, který zahrnuje metro, tramvaje, vlaky a autobusy. Pro pohodlné objevování města můžete zakoupit 24, 48 nebo 72hodinový  lístek.

Zvažte, zda se vám nevyplatí Vienna City Card, případně Vienna Pass, pokud budete navštěvovat hodně památek. Pokud máte děti do 15. roku věku, určitě přemýšlejte o Vienna City Card (je zde mj. MHD zdarma). Podrobně se srovnání věnuje blog Smiling Way v tomto užitečném článku. Pokud přijedete autem, využijte P+R na metru.

Ubytování na víkend ve Vídni

Ve Vídni najdete širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů po příjemné penziony a hostely. Je vhodné rezervovat si ubytování předem, zejména pokud plánujete návštěvu během turistické sezóny. Obecně platí, že v centru je ubytování výrazně dražší.

Bezpečnost

Vídeň je obecně považována za bezpečné místo, ale jako v každém velkém městě je důležité být obezřetný a dbát na své cennosti.

Vídeň je jedinečné město, které nabízí nekonečné možnosti pro zábavu, poznávání a relaxaci. Tento průvodce vám poskytl přehled o nejlepších místech k návštěvě, kulturních zážitcích a gastronomických lahůdkách, které město nabízí. Připravte si svůj víkendový plán a vydejte se na nezapomenutelný výlet do Vídně. Šťastnou cestu.

Pokud hledáte inspiraci, kam jinam po Evropě vycestovat s dětmi, zkuste Amsterdam, Rigu, Budapešť, Kodaň, Vratislav nebo řecký ostrov Kós.

Stáhněte si zdarma ukázku z cestoknihy o amsterdamu

ukázka Amsterdam
stáhněte si ZDARMA ukázku


3 thoughts on “Víkend ve Vídni: to nejzajímavější z Vídně za 3 dny”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *