Projdete s dětmi Amsterdam za 1 den?

Projdete s dětmi Amsterdam za 1 den?

Věříte, že poznáte Amsterdam za 1 den?

Věříte, že i s dětmi zvládnete pohodovou procházku městem, kde uvidíte to nejzajímavější, včetně míst, o kterých se v průvodcích nepíše?

Barevné město plné kanálů, malebných zákoutí, fotogenických domů, coffeeshopů i večerní lechtivé atmosféry nabízí pro každého něco a s vyzkoušeným itinerářem zažijete to nejlepší, co Amsterdam nabízí.

Symboly města nejsou jen tulipány, cyklisté, hausbóty a dřeváky, ale i XXX, habsburská koruna a další.

Věděli jste, že je zde nejvíc muzeí na metr čtvereční? A že kanálů je tu více než v Benátkách?

Vydejte se na procházku, která vám zabere cca 4 hodiny a poznejte to nejzajímavější. Jistě budete mít v Amsterdamu více času. Ten můžete využít na projížďku po kanále, k návštěvě muzea či domu Anny Frankové, k posezení v kavárně (nemyslím coffeshop) nebo v parku.

co všechno zvládnete za 1 den v amsterdamu?

 • Projít se podél různých malebných kanálů.
 • Vzít děti do tvůrčí pohádkové dílny, ze které se bude dech tajit i vám.
 • Připomenete si příběh Anny Frankové, jejíž poselství nám dodnes připomíná hrůzy 2. světové války.
 • Navštívíte tzv. hofje, domy pro potřebné, které zakládali movití Nizozemci.
 • Užijete si pohled, který okouzlil Moneta tak, že ho zvěčnil na jednom ze svých nejslavnějších obrazů.
 • Poznáte večerní atmosféru, když se rozsvítí červené lucerny.
 • Navštívíte jediný plovoucí květinový trh na světě, kde si můžete zakoupit cibulky tulipánů.
 • Budete pozorovat domy ve městě, které jsou zvláštní nejen tím, jak jsou křivé.
 • Uvidíte domečky, které jsou ještě menší než ty, o kterých se píše v průvodcích.

cestujete s dětmi?

Připravila jsem pro děti Zábavné úkoly, které přinesou radost i poznání dětem všech věkových skupin. Úplně zapomenou na mobily a tablety. Stačí jen tužka a pastelky. Úkoly bavily všechny děti v naší výpravě (11, 13 a 16 let).

 • Je Nizozemsko a Holandsko totéž?
 • Proč mají domy ve štítě háky?
 • Jak v Amsterdamu pozdravit?
 • Kolik je v Amsterdamu mostů?
 • Která slavná díla najdete v místních galeriích?
 • Zvládnou děti najít místo podle mapy?
 • Najdou děti sochu Anne Frankové?
 • Co vynalezli Nizozemci?
 • Pravda nebo lež o Amsterdamu?
 • Osmisměrka, omalovánka, hledací hry, vynálezy a další zábavné úkoly na cesty.

jak vyrazit na cestu amsterdamem?

Stačí jen si přes QR kód stáhnout trasu z Mapy.cz a uložit nebo vytisknout itinerář níže.

QR kód Amsterdam za 1 den

itinerář 1 den v amsterdamu

Okruh pro turisty, kteří zvládají za den nachodit 12 km. Samozřejmě, cokoliv můžete vynechat dle chuti a okruh si upravit, případně jej rozdělit do více dnů.  Měli jsme k dispozici pouze jeden den v Amsterdamu a většinu míst navštívili i se třemi dětmi

Okruh začíná i končí na hlavním nádraží. Nejedná se o profesionálního průvodce, ale o ověřenou cestu s informacemi, které nás zaujaly.

Vypadá to sice jako náročnější pochoďák, ale není tomu tak. Pokud máte celý den, stihnete i kavárny a další zastávky. My stihli návštěvu Van Goghova muzea i piknik v parku. 

Určitě se zastavte na trhu, ať si užijete atmosféru jako místní. Vychutnejte si kávu u kanálu. Nezapomeňte ochutnat zdejší skvělou goudu. Užijte si atmosféru města, které na každém rohu láká k posezení.

Užijte si výlet do města, které vás okouzlí svoji barevností, rozmanitostí i uvolněnou atmosférou.

Ukažte dětem místo, kde se tvořily dějiny, kde je uvolněná atmosféra a kde je stále na co se dívat.

Zábavné úkoly je na cestě zabaví, zapomenou na mobily i na to, že by je mohly bolet nohy.

Štastnou cestu.

itinerář si můžete uložit nebo vytisknout

 1. Hlavní nádraží bylo otevřeno v roce 1889 a dnes jím denně projde 200 000 cestujících. Autorem novorenesanční budovy je architekt Cuypers, který navrhl i Rijksmuseum. Velikášská budova poukazuje na bohatství Amsterdamu. Stavba původně vzbudila rozpaky a protesty. Cihlová budova s majestátními štíty je zdobena alegorickými výjevy z námořního obchodu a symboly průmyslového věku. Zajímavé jsou hodiny na západní věži. Jejich ručička neukazuje čas, ale směr větru.  Ze severní strany amsterdamského hlavního nádraží jezdí zdarma trajekty, které přepravují cestující do severních čtvrtí, kde jsou také zajímavá místa, např. vyhlídková věž A’DAM (zdarma s městskou kartou), umělecká čtvrť NDS. Všimněte si několikapatrového parkoviště pro kola.
 2. Na severní stranu nádraží se dostanete přes Cuyperspassage – tunel z 80 000 delfských modrých dlaždic.
 3. Amsterdam je známý svým nočním životem, a tak by vás nemělo překvapit, že se ve městě nachází více než 1000 barů. Oficiálně nejstarším barem v Amsterdamu je Café Karpershoek z roku 1606. Je označován za nejstarší, protože byl jedním z prvních barů, které získaly legální obchodní licenci. Údajně nejstarším barem v Amsterdamu z roku 1519 je U opic (t’Aepjen). Námořníci vracející se z ciziny zde platili za své nápoje opicemi. Časem se bar tak zabydlel, že si stálí zákazníci stěžovali na blechy.
 4. Projděte severní částí čtvrti a odbočte doprava (na východ) na ulici Brouwersgracht. Pivovarský kanál, pojmenovaný koncem roku 1500 podle pivovarů, které byly podél kanálu, je mnohými považován za jeden z nejkrásnějších kanálů ve městě.
 5. Karthuzierhof: Ve stále hezčí městské čtvrti Jordaan se nachází jeden z nejlepších amsterodamských hofů – Kartuizerhofje, který je přístupný veřejnosti. Můžete se sem vydat zdarma a užít si klidné zákoutí s květinami, lavičkami a fontánou.
 6. Miniaturní roztomilé domečky na kanále o velikosti půllitru najdete v ulici Westerstraat č. 54. Pokud se totiž podíváte dostatečně pozorně na mezeru mezi popisnými čísly 54 a 70, spatříte několik malých domečků. Původně byly instalovány jako součást propagace místní reklamní agentury, ale ve skutečnosti domky s čísly ve skutečné velikosti zmizely, když byl dvůr vedoucí k sedmi číslům uzavřen a příbytky byly sloučeny s okolními domy. Nezapomeňte se pozorně dívat, miniaturní domky u kanálu lze při procházce snadno přehlédnout.
 7. Myší muzeum najdete zcela mimo vyšlapané cesty a stranou od davů v centru města. Myší muzeum je soubor neuvěřitelně detailně propracovaných pokojů připomínajících domečky pro panenky, které vytvořila Karina Schaapmanová spolu se svými dětmi. Jsou tak úspěšné, že podle jejich modelů vznikla sada velmi úspěšných dětských knih a dokonce i seriál na Youtube Sam a Julia.  Návštěva  je zdarma. Najdete ho na adrese Eerste Tuindwarsstraat 1hs. A na pokladně bude zaručeně sedět buď sama Karina, nebo její děti.
 8. Claes Claez Hofje, který se od některých jiných amsterdamských hofje trochu liší tím, že se ve skutečnosti jedná o soubor sloučených dvorů, na rozdíl od obvyklého počtu jednoho. Pěkné, odlehlé a stranou od turistů, jen se při vstupu chovejte tiše a uctivě, přece jen je to něčí sídlo. Místní obchodník Arnaut van Brienen koupil dům, skladiště a pivovar s názvem Hvězda, aby komplex zboural a přeměnil na hofje. V průběhu 19. století se v těchto prostorách ubytovalo až dvacet párů a šest mužů.
 9. Tragický příběh Anny Frankové prostřednictvím jejího deníku zasáhl srdce milionů lidí na celém světě. Dům Anny Frankové na ulici Prinsengracht je jedním z nejnavštěvovanějších amsterdamských muzeí. Poctu můžete vzdát také u bronzové sochy Anny Frankové, která se nachází na náměstí Westermarkt v blízkosti domu Anny Frankové. Socha pochází z roku 1977 a jejím autorem je nizozemský sochař Mari Andriessen.
 10. Socha Anny Frankové
 11. První a největší památník na světě věnovaný homosexualitě a památce se nachází na náměstí Westermarkt v Amsterdamu. Připomíná LGBT lidi, kteří přišli o život ve 2. světové válce, a také obecné pronásledování a útlak lidí kvůli jejich sexualitě. Pomník má podobu velkého trojúhelníku (strana 36 m) a v každém jeho bodě leží menší trojúhelník (10 m dlouhý) z růžové žuly.
 12. Dam Square se nachází v historickém centru Amsterdamu u původní přehrady na řece Amstel, která byla postavena v roce 1270. Na náměstí se nachází mnoho významných budov a památek, včetně Královského paláce (postaven byl v roce 1655 jako radnice a v roce 1808 přestavěn na královskou rezidenci), Nového kostela De Nieuwe Kerk (postaveného v 15. století, zdarma s městskou kartou) a sloupu Národního památníku na počest obětí druhé světové války (postaveného v roce 1956).
 13. Vydejte se úzkou uličkou Eggertstraat kolem východní strany kostela do starobylé části města. Na zadní straně kostela najdete De Drie Fleschjes (Tři malé láhve). Jedná se o klasickou amsterodamskou hospodu s jeneverem (místní amsterodamský gin), která pochází z roku 1650.
 14. Vydejte se přes ulici Nieuwendijk, která vede souběžně s ulicí Damrak. Nákupní ulice určená pouze pro pěší je jedna z nejstarších v Amsterdamu. V úzké cihlové ulici se nachází 200 obchodů. Téměř 100 staveb podél uličky je označeno jako národní kulturní památky.
 15. Beuerspassage je krásná pasáž, která spojuje Damrak s Nieuwendijkem, byla otevřena v roce 2016 po rekonstrukci okolních budov, mezi něž patří obchody C&A a Primark. Beurspassage byla ohromujícím způsobem vyzdobena známými místními umělci na téma „amsterdamská prapůvodní polévka“ (Amsterdam Oersoep). Jedná se o poctu amsterdamským kanálům a tomu, jak život vznikl z vody. Obdivujte skleněný mozaikový zakřivený strop o rozloze 450 m², lustry s cyklickým motivem, obklady stěn a teracovou podlahu italské výroby. Adresy jsou Damrak 70/80 a Nieuwendijk 196. Zajímavý je i hotel Beurspassage, který je celý z glazovaných mozaikových dlaždic a zcela laděný do mořské tematiky. Zatímco skleněná klenutá střecha je pokryta fantastickými a mýtickými mořskými tvory, podlaha je celá o vztahu mezi městem Amsterdam a vodou. Však je to město kanálů.
 16. Damrak je frekventovaná ulice z hlavního nádraží na náměstí Dam. Kanál Damrak, kterým kdysi proplouvaly rušné lodě, byl v roce 1672 zasypán, aby vznikla ulice. Zbývající malá vodní plocha, Natte Damrak, byla kdysi prosperujícím přístavem. Budovy se otevíraly přímo na vodu (jako dodnes) pro rychlou vykládku zboží. Mnoho budov podél Damraku bylo postaveno v 18. až 20. století – a více než 20 z nich je označeno jako královské památky. Velká cihlová budova Beurs van Berlage, kdysi budova burzy – nyní koncertní sál, je jednou z dominantních budov na rušné ulici.
 17. Nabíhající býk na Beurspleinu je 2,5 tuny těžká bronzová socha na amsterdamském náměstí Beursplein od Artura Di Modicy. Byla umístěna v roce 2012 a je podobná dílu ve finanční čtvrti Wall Street v New Yorku od stejného autora. Beursplein 5 je sídlem mezinárodní burzovní aliance Euronext.
 18. Zkratkou projděte uličkami a najdete:
 19. Nejužší dům v Amsterdamu. Je přístupný veřejnosti. Ve spodním patře se nachází obchůdek, v patře najdete velmi malou čajovnu.
 20. Cestou podél kanálu dojdete na:
 21. Groenburgwalský kanál Zuiderkerk. Jeden z nejkrásnějších výhledů na kanál v Amsterdamu se nachází na mostě Staalmeestersbrug u kanálu Groenburgwal. Při pohledu na sever se vám naskytne krásné panorama věže kostela Zuiderkerk. Pohled na most a věž zvěčnil v roce 1874 francouzský impresionista Claude Monet. Obraz je vystaven ve Filadelfském muzeu umění v USA.
 22. Muntorren věž je součástí původního opevnění města.
 23. Zvony v ulici Taksteeg jsou staré městské zvony města s hodinami.
 24. Begijnhof: jeden z nejstarších hofů v Amsterdamu, kde najdete 2 skryté kostely, rezidence, krásnou zahradu. Původně zde žily ovdovělé ženy, které se staraly o seniory. Navzdory pobožnému životnímu stylu však nebyly vázány řeholním slibem.  V současnosti už není amsterdamský Begijnhof takovým „tajemstvím“, jakým byl ještě před několika lety. Tento historický begijnhof pochází ze středověku.  Mnoho návštěvníků přehlédne tajnou zeď ze štítových kamenů ve slepé uličce poblíž jednoho ze vstupů na nádvoří. Historicky pocházejí amsterdamské štítové kameny z doby, kdy domy u kanálů neměly čísla, protože obyvatelstvo neumělo číst. Tyto barevné tabulky označovaly řemeslo obyvatele domu a obrázky zobrazovaly jména majitelů domů a povolání. Dnes je v amsterodamské žebrárně k vidění celá řada těchto pěkných cedulí.
 25. Květinový plovoucí trh nazývají místní obyvatelé „Bloemenmarkt“ se nachází na adrese Singel, 1012 DH Amsterdam. Otevřen je od roku 1862, a to 6 dní v týdnu od pondělí do soboty. Je to pohodové místo v centru města, které se nachází v prstenci kanálů, nedaleko Rembrandtpleinu. Jeho zvláštností je, že je to jediný plovoucí květinový trh na světě. Před lety sem prodejci vozili květiny na lodích. Můžete si zde koupit všechny druhy tulipánů, narcisů, muškátů a mnoho dalších květin. Víc než květinový trh dnes však působí jak stánek se suvenýry, seženete zde dřeváky, magnety apod.
 26. Rembrandtovo náměstí, socha Rembrandta.
 27. Modrý most pojmenován podle modře natřeného dřevěného mostu, který se kdysi na stejném místě klenul přes řeku Amstel. Současný most pochází z roku 1883 a má honosnou výzdobu. Přestože nebyl natřen královskou modří, původní název se vžil. Na mostě se na chvíli zastavte a pokochejte se 360stupňovým výhledem a okolními amsterdamskými památkami: Národní opera a balet se nachází přímo na sever. Na jihovýchodě podél řeky hledejte muzeum Ermitáž Amsterdam (s jednou z nejlepších uměleckých sbírek ve městě; s městskou kartou zdarma). Přímo na jih se nachází Magere Brug neboli Hubený most, což je malebný dřevěný padací most a jeden z nejoblíbenějších mostů ve městě.
 28. Národní památník holokaustu.
 29. Jednou z nejstarších synagog v Amsterdamu je Portugalská synagoga.
 30. Projdete zkratkou kolem muzea hudby a dostanete se na:
 31. Bleší trh Waterlooplein je jeden z větších a lepších bleších trhů ve městě. Je nejstarší svého druhu v Nizozemsku. Na tomto tržišti z 19. století se každý týden po šest dní v týdnu prezentuje asi 300 prodejců.
 32. Čínská čtvrť- Chinatown nabízí nepřeberné množství asijských (nejen čínských) obchodů a restaurací lemuje Zeedijk, hlavní ulici, která prochází oblastí. Buddhistický chrám He Hua, postavený v roce 2000, se nápadně liší od ostatní architektury, kterou najdete v amsterdamském Starém Městě. V okolí je známý Red Light District, čtvrť červených luceren, kde se po setmění nabízejí sexuální služby.
 33. Starý kostel je nejstarší městskou stavbou, stojí na místě bývalého pohřebiště je přímo v srdci čtvrti červených luceren. V době válek v něm byly ukryty cenné obrazy a vzácné svazky.
 34. Tajný kostel, který se stal muzeem, pochází ze 17. století a v doslovném překladu znamená „Náš Pán na půdě“. Vydejte se do horního patra a brzy objevíte ohromující skrytý kostel.
 35. Kostel svatého Mikuláše. Naproti amsterdamskému hlavnímu nádraží na adrese Prins Hendrikkade 73 se nachází bazilika svatého Mikuláše, patrona námořníků. Nejvýznamnější katolický kostel ve městě byl dokončený v roce 1887, ukrývá v sobě jeden ze symbolů Amsterdamu, korunu habsburského císaře Maxmiliána I.  Do impozantní budovy s 58 m vysokou kopulí, působivým interiérem a vitrážovými okny můžete vstoupit zdarma.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.