Jíst jako místní? 15 ověřených tipů, jak na to.

Jíst jako místní? 15 ověřených tipů, jak na to.

Poznat místní kulturu je jednou z mých hlavních priorit při cestování, zejména pokud jde o jídlo. Jíst jako místní, ochutnávat speciality a regionální produkty je jeden z nejjednodušších způsobů, jak poznat nové místo, jeho historii, tradice i zvyky.

Stravování v místních restauracích umocní vaše celkové zážitky z cestování. Může vám ušetřit peníze, čas a často vám otevře nové možnosti navázat kontakt s lidmi a prozkoumat čtvrti, které byste jinak přehlédli.

Food festival
street food

Nabízím vám 15 ověřených tipů a užitečných triků, jak se ponoříte do kultury stravování a budete jíst jako místní. kdekoliv na světě.

Průzkum před cestou

Pokud jde o jídlo, trocha internetového průzkumu udělá hodně. Než vyrazíte, přečtěte si něco, abyste získali širší přehled o kultuře stravování v dané zemi nebo městě a měli představu o tom, na jaké pokrmy si dát pozor a jak jíst jako místní.

Skvělým zdrojem informací jsou v tomto ohledu blogy o jídle a cestování (u nás např. Loudavým krokem). Můžete se také podívat na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, kde je zapsáno několik desítek významných tradic v oblasti jídla a pití z celého světa (např. neapolský způsob výroby pizzy, vinařská metoda kvevri v Gruzii, extrakce arganového oleje z Maroka).

Destinační podcasty jsou skvělé, ale i různá videa a televizní seriály. Ráda sleduji např. Street Food na Netflixu, případně videa na YouTube od Anthonyho Bourdaina.

Nebo si nechám poradit od cestovatelů (do vyhledávače zadám: „travelvlog what/where to eat in Berlin“, „tastes of Amsterdam“, „what to eat in Greece“ apod).

Nakupujte jako místní

Riga tržnice
tržnice v Rize

Zeptejte se místních, kam chodí nakupovat. Vydejte se na trh pro místní, do jejich oblíbené pekárny nebo klidně do supermarketu, kde nakupte stejně jako oni. Nejen, že tím výrazně ušetříte, ale i ochutnáte autentickou kuchyni. Obzvlášť po Evropě to není těžké. Navíc snadno navážete přátelský vztah s prodejci.

Místní vám ukáží, co je u nich nejlepší, pozorujte je a nechte se vést.

Na Korfu jsme jezdili do vesnického krámku pro čerstvé pečivo, prodavač Kostas nám sehnal Feta sýr z hor a dal nám k němu rajčata, co sám vypěstoval a domácí olivový olej.

Začíná to místním trhem

Co je zrovna sezónní, co nakupují místní se nejlíp dozvíte na trhu. Často začínáme naše cesty právě návštěvou tržnice. Stačí jen pozorovat, jak se chovají místní a uděláte si hezký obrázek. Obvykle se tu i dobře najíte jako místní. Kurzy vaření obvykle návštěvou trhu začínají.

Například ve Wroclawi je na tržnici skvělá kavárna i s pražírnou kávy. Tržnice v Rize je bývalý hangár na vzducholodě a můžete tam strávit půl dne. V Asii se zvládnete stravovat výhradně na místním trhu. V Kodani je krásná, ale drahá tržnice, a tak se vyplatí přejet most a dát si chlebíčky ve Švédsku.

Mezi mé nejsilnější gastrozážitky patří právě ty z trhu. První tacos v Mexico Cuidad, první bimimbap v Soulu, čerstvý kváskový chléb v Swinoujscie, kalamata olivy v Řecku a mnohé další.

Olivy na trhu
kalamata olivy v Kerkyře

Používejte mapy a aplikace

Nejčastěji vyhledávám místa, kde budeme jíst podle Google Maps. Můžete zde použít i různé filtry, ceny jídla, typ kuchyně apod (obvykle vybírám „Cheap Eats“ s hodně recenzemi). Oproti TripAdvisor právě zde najdete místa, kde bude jíst jako místní.

TripAdvisor je skvělý zdroj informací a recenzí, ale upřednostňuje spíš turisticky zajímavá místa, právě proto  tam píší recenze výhradně turisté. Místní napíše spíš recenzi na Google, že? Pozorujte místní, kam se vydávají v době oběda, kde je plno. Takto jsme objevili úžasnou restauraci v Marrakéši, kde v tajinech vařili z toho, co zrovna sehnali z trhu.

Tajine
Tajine

Vybírejte rušná místa a budete jíst jako místní

Jezte jako místní. Choďte do restaurace, kam chodí místní. Kde to je, zjistíte i pouhým pohledem. Nebo vyhledávejte pomocí internetu a aplikací: Google Maps, Foursquare, Yelp, Zomato.

Pokud je podnik plný, zejména místními, je to dobré znamení a právě zde se dobře najíteí. Pokud jsou místní ochotní si vystát frontu, svědčí to vždy o dobré úrovni. Jen je třeba si zjistit, v jaký čas jedí místní. Nemusí to být totiž stejný čas, kdy jíme my, a tak se do podniku můžete vrátit, až špička opadne. Také je dobré si zjistit, kam chodí jíst studenti, což se nám vyplatilo v Paříži.

kalamár
kalamár v Boukari v Řecku

používejte překladače

Lokální restaurace obvykle nejsou na turisty vybavené. Použijte překladač. Spousta z nich nabízí i překlady obrázků. Je možné použít překladač Google, já však nejraději používám aplikaci Deepl.

osvojte si minimální slovní zásobu

Pokud máte specifické požadavky, je dobré se před cestou připravit a mít je u sebe v dané řeči (například potravinové intolerance apod.).

Navíc objednáváním v jejich řečivyjadřujete úctu.

Stačí opravdu jen pár slov: „děkuji“ a „prosím“ si však připravte vždy.

pozorujte místní

Kromě jazyka může být velkou překážkou v tom, abyste se v neznámém prostředí mohli stravovat jako místní, také logistika a etiketa. Restaurace s posezením jsou poměrně jednoduché, ale pouliční stánky s jídlem, dokonce i jídelny to často dělají jinak než jsme zvyklí.

Pokud se chcete stravovat jako místní, musíte zjistit, jak to všechno funguje, kde si objednat, jaké koření kam dát, až po placení a spropitné. Zkuste stát opodál a sledovat, jak to dělají místní. Nebojte se, když něco pokazíte, je to součást poznání.

Podobně funguje i starý trik „dám si to, co mají oni“ i s rizikem, že si objednáte něco šokujícího.

Amsterdam sýry
sýrový trh v Amsterdamu

vařte jako místní

Pokud si sami vaříte, ptejte se na recepty, na trhu i v supermarketu.

V Itálii se mě Camilla ve stánku u pláže ptala, na co mi bude česnek na pláži. Řekla jsem jí, že mám v plánu vařit aglio olio peperoncino. Zeptala se, kde mám tedy čerstvou petržel, protože na ní to stojí, a že ve stánku petržel nemají, ať raději uvařím jejich rodinný recept.

Nejrychlejší rajčatová omáčka na těstoviny dle italské Camilly: Pořádnou porci olivového oleje rozpálit, když začne prskat okamžitě vypnout, hodit do něj hodně nalisovaného česneku, promíchat a dále už nevařit, nakrájet cherry rajčátka na půlky, bazalku a přihodit, promíchat a prohřát. Přidat sůl a pepř, promíchat s pastou a parmazánem.

pasta pomodoro
pasta pomodoro

upřednostňujte podniky s menší nabídkou

Pokud kuchař vaří jednoduché menu a má úspěšný podnik, pak to, co dělá, musí být zatraceně dobré.

plánujte si cesty podle akcí zaměřených na jídlo

Ponořte se do kultury stravování místních a jezte to nejlepší z nejlepšího. Načasujte svoji návštěvu na nějakou akci spojenou s jídlem. Může to být každoroční festival, týdenní trh nebo konkrétní roční období, například sezóna chřestu, lanýžů nebo sklizeň vína. Trocha plánování předem se vyplatí.

Stránky místní úřadů a turistických rad jsou skvělým místem, kde můžete začít s vyhledáváním akcí zaměřených na jídlo. Nezapomeňte si do plánu cesty zahrnout určitou flexibilitu pro případ, že se během cesty dozvíte o něčem, co stojí za zvláštní odbočku.

Kde se, co děje zjistíte nejen na stránkách měst, regionů, kam se vydáváte, ale i na Facebooku. Stačí si dát vyhledat akci v okolí místa, kde budete. Takto jsme navštívili Gdaňsk v době Dominikánského jarmarku a užili si neuvěřitelně širokou nabídku dobrot ze všech konců světa.

Dominikánský jarmark
jarmark sv. Dominika v Gdaňsku

pozvěte se na oběd k místním

Nemyslím, že máte někde zaklepat a pozvat se. Ptejte se, jestli někdo nevaří pro ostatní. Zeptejte se prodejců lokálních surovin, na trhu, kdekoliv. My jsme takhle byli na obědě v Abruzzu v Itálii u rodiny, co farmaří. Mnohochodové menu stálo 25,- EUR na osobu včetně nápojů a byl to neuvěřitelný zážitek. Na TripAdvisoru, Google, ale i AirBnB Experiences najdete širokou nabídku akcí pořádaných místními.

Itálie trh
zeleninový stánek na Eukalyptus Beach v Itálii

Zúčastněte se gastro výletu a budete jíst jako místní

Pokud se o gastronomii více zajímáte, tak abyste začali jíst jako místní hned od prvního sousta, vřele doporučuji zúčastnit se food tour. Je to snadný způsob, jak ochutnat širokou škálu místních jídel i ty nejikoničtější pokrmy. A co je ještě důležitější, získáte přístup k místním lidem (průvodci), z nichž můžete čerpat informace a další doporučení. Většina hlavních měst a mnoho malých měst dnes nabízí prohlídky zaměřené na jídlo.

Můžete si je rezervovat prostřednictvím služby Get Your Guide, která sdružuje obrovské množství možností od různých společností. Další možností je TripAdvisor nebo Airbnb Experiences.

přihlašte se na kurz vaření

Kromě  tematických zájezdů jsou praktické kulinářské zážitky dalším skvělým způsobem, jak se ponořit do místní kulinářské scény. Nejenže se tak v daný den můžete najíst jako místní a znovu si doma připravit pokrmy, ale potkáte se tu s podobně zaměřenými lidmi, se kterými je radost sdílet zážitky z cest. Návštěva kurzu vaření v Maroku je jedním z mých nejsilnějších cestovatelských zážitků. A dodnes několik receptů používám.

Kurz vaření
na kurzu vaření v Maroku

zeptejte se místních

Tohle je nejzřejmější tip na seznamu, ale přesto na něj spousta cestovatelů zapomíná nebo se zdráhá. Pokud máte pochybnosti, prostě se zeptejte. Místní obyvatelé se obvykle rádi podělí o svá doporučení, zejména pokud vidí, že se o jejich kuchyň skutečně zajímáte.

Jen se ptejte správně. Pokud požádáte zaměstnance hotelu nebo dokonce průvodce, který se nezabývá jídlem, aby vám doporučil místní restauraci, často svou odpověď odfiltrují. Proč? Myslím, že mnoho lidí se domnívá, že všichni turisté hledají určitý typ zážitku a nechtějí jíst „příliš lokálně“. Abyste se vyhnuli tomu, že vás někdo nasměruje do nejoblíbenější restaurace ve městě nebo do té, která je pro turisty nejpřívětivější, zkuste otázku formulovat jinak – „Kde bys dnes nejraději povečeřel? Na jaké jídlo za tebou jezdí přátelé? Kam chodíš rád na kávu?“.

Nebojte se ochutnávat nové věci, nebraňte se novým zážitkům. A nezapomeňte, že „jíst jako místní“ vždy začíná na trhu.

Šťastnou cestu.

tržnice v Římě
tržnice v Římě

Pokud hledáte inspiraci, kam po Evropě vycestovat, klidně i s dětmi, zkuste Vratislav,  Amsterdam, Rigu, Budapešť, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.



2 thoughts on “Jíst jako místní? 15 ověřených tipů, jak na to.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *