Kurz vaření v Maroku- fascinující koncert chutí, vůní i barev

Kurz vaření v Maroku- fascinující koncert chutí, vůní i barev

Maroko je zemí mnoha vůní, barev a chutí. Za necelé 4 hodiny letadlem se ocitnete v úplně jiném světě, který vás naprosto pohltí a okouzlí. Mlsní jazykové tvrdí, že marocká kuchyně patří k těm nejchutnějším na světě, prolínají se zde orientální vůně, hromady čerstvé zeleniny a bylinek. Původní jednoduchá berberská kuchyně se okořenila  arabskou kuchyní a francouzským vlivem, což je neuvěřitelně zajímavá kombinace. Do červené perly Maroka, do Marrákeše jsme se vypravili s partou 18 lidí. Měli jsme nabitý program, ale ne vždycky je nutné, aby se všech aktivit účastnili všichni. A tak jsme my, co rádi vaříme, vyrazili na kurz vaření, zatímco jiná skupinka měla fotografickou vycházku v parku, jiní byli v baru na pivu a fotbale, někteří odpočívali u bazénu.

Jak probíhá kurz vaření?

V Marrákeši je široká nabídka kurzů vaření, my jsme si vybrali kurz Soukcuisine  od sympatické Holanďanky Gemmy, která v Maroku žije od roku 2005.  Kurz se koná venku v nádherném riádu, vedou ho marocké ženy.

Kurz vaření v marockém riádu

Na kurzu potkáte lidi z celého světa

Program začal setkáním na Jemaa el-Fnaa v 10 hodin ráno, kdy se náměstí teprve začíná probouzet k životu. Seznámili jsme se s dalšími lidmi z kurzu z různých koutů světa, z USA, Brazílie, Anglie, Dánska, Maďarska, celkem nás bylo 14. Rozdělili jsme se do skupinek, dostali nákupní seznamy, tašky, peníze a vyrazili na trh, kde nakupují pouze místní.

Nákupy na trhu

Začal neuvěřitelný koncert, obchodnický řev jeden přes druhého, ochutnávání všeho, prodejci nabízeli své výpěstky, prodávali zde všichni od malých dětí po stařenky. Trpělivě nám vysvětlovali, jak má jejich zboží správně chutnat, co jsou znaky, podle kterých oni nakupují. Učili nás, jak poznat dobrou směs koření, kvalitní olivy, dobrý arganový olej. Sami nám otevřeně ukazovali, co je pro místní, co pro turisty. Ochutnali jsme několik nových jídel, například nakládané citróny v soli, smen- kvašené přepuštěné máslo, amlo- pastu z arganového oleje a mandlí. Byly to lázně pro všechny naše smysly, fascinující zážitek. Opravdu mile nás trhovci překvapili svým entuziasmem i ochotou se podělit o své know-how. Nadšeně nás poklepávali po ramenech, že je dobře, že jsme kuchařští učni, že marocká kuchyně je the best.

zažijete autentickou atmosféru trhu

Velmi akční a zábavnou částí kurzu bylo, když jsme šli nakupovat maso jako místní. Měli jsme seznam, peníze, napsané maximální částky, kolik za co dát. Na našem seznamu bylo kuře. A ano, bylo živé, naštěstí nám ho zabili i oškubali na místě.

Komunitní pekárna

Součástí prohlídky byla i návštěva lokální pekárny chleba, kam si místní nosí upéct svůj chléb, která funguje po staletí jako komunitní místo. Říkal nám pekař, že se tam dozvíte víc než na Google.

A co jsme uvařili?

Po nákupech jsme plni dojmů dorazili do riádu, kde bylo připravené velmi příjemné posezení a občerstvení. Při šálku čaje jsme studovali recepty a postupy. Rozdělili jsme se do skupinek, kde každá měla určené pokrmy, které bude chystat. Vařilo se u několika plně vybavených kuchařských pracovišť s marockými ženami, které nám trpělivě vedly ruce, navzdory jazykové bariéře. Uvařili jsme neuvěřitelných 12 druhů jídel.

Připravili jsme kuskus s fenyklem, hráškem a fazolemi, kuřecí maso chermoula, 5 druhů salátů (rajčatový s citróny a koriandrem, mrkvový s mandlemi a rozinkami, bramborový s olivami, zelný, salát z čočoky a dýně),  2 druhy slaných taštiček (plněné ricottou a petrželí, plněné zeleninovou směsí), datle v čokoládě a sladké taštičky se sezamem.. Tradiční příprava kuskusu v Maroku je úplně opačná než u nás. My ho děláme jako rychlé jídlo, Maročanky ho naopak několikrát máčí ve slané vodě, ručně přebírají, několikrát spařují, nechávají mu nesrovnatelně víc času, jeho příprava je jak obřad.

Naopak tajiny a masa připravují velmi rychle a efektivně. Hodně používají právě nakládané citróny v soli, kterými maso bleskově marinují. Od kurzu si je pravidelně vyrábím i doma. Součástí všech jídel jsou hromady čerstvé zeleniny s bylinkami, petrželí a koriandrem. Marocká kuchyně je svěží, voňavá, barevná, nám Evropanům moc chutná.

Kurz vaření je mimořádným zážitkem

Všechna připravená jídla jsme pak společně ochutnávali na závěrečné hostině. Kurz trval 4 hodiny, byl neuvěřitelně intenzivní. Autentická návštěva trhu, kde nakupují místní je neuvěřitelně silný zážitek na celý život. Na kurzu vaření jsme se potkali s milými lidmi, odnesli si nejen kuchařku všech receptů, ale i báječný pocit. Pokud budete v Marrákeši, vřele doporučuji tento zážitek. Za cca 60 EUR si odnesete mraky informací, naučíte se spoustu nového, zažijete den jako místní, navíc si pochutnáte na opulentní hostině, při sklence marockého vína si báječně popovídáte s podobně založenými lidmi z celého světa. Gemma je velmi milá společnice, noblesní dáma na úrovni s bodrým smyslem pro humor.

Na konkrétní kulinářské i jiné zážitky z našich společných výletů a cest se můžete těšit již brzy na blogu.

A co vy, už jste někdy byli na kurzu vaření?

Tipy a rady, jak takovou dovolenou uspořádat najdete v  mém Kompletním návodu Cestujme společně.

Hostina po kurzu vareni

Pokud hledáte inspiraci, kam po Evropě vycestovat, klidně i s dětmi, zkuste Vratislav,  Amsterdam, Rigu, Budapešť, Kodaň nebo řecký ostrov Kós.



2 thoughts on “Kurz vaření v Maroku- fascinující koncert chutí, vůní i barev”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *